přijímací pohovor - nejčastější otázkaMožná se letos v létě nebo na podzim chystáte změnit zaměstnání a čeká vás důležitý přijímací pohovor, protože jste si konečně vyhlédli kancelář snů, ve které byste rádi celé dny pracovali. Sesbírali jsme pro vás záludné otázky, na které je dobré se připravit, než se dostavíte na interview.

V dnešní době máte velkou konkurenci a na pozici, kterou se hlásíte, možná zaměstnavateli přišly stohy odpovědí. Jak se odlišíte od ostatních a vyhrajete přijímací pohovor? Kromě toho, že vaše zkušenosti a dovednosti v životopise perfektně sedí na danou pozici se potřebujete velmi dobře připravit na zvídavé otázky personalistů.

Přijímací pohovor – 9 nejčastějších otázek

 1. Co víte o naší společnosti?
  Na tuhle otázku si nesmíte dovolit pípnout „zatím nic“. Určitě vám někdo společnost doporučil nebo jste dokonce vy sami bádali a narazili na zajímavou firmu, důležité je však před pohovorem provést důkladný průzkum webových stránek budoucího zaměstnavatele. Klidně si udělejte pár poznámek především o tom, čím se firma zabývá, kdy vznikla, kdo patří mezi nejdůležitější klienty a proč by se vám tedy líbilo pracovat právě pro ně.
 2. Proč chcete pracovat právě pro nás?
  Abyste mohli správně odpovědět, je důležité, abyste měli výše zmíněný průzkum o tom, čím se společnost zabývá. Můžete zmínit některé aspekty firemní kultury, které jste vyzvěděli na webu nebo od známých. Přidejte, že věříte tomu, že společnost by vám mohla poskytnout stabilní a spokojené pracovní prostředí, protože má velmi dobrou reputaci, a taková atmosféra na pracovišti by vás podpořila v tom, abyste podávali své nejlepší výkony. Klidně formulujte svou odpověď třeba takhle:
  „Nehledám jenom vysoký plat. Líbí se mi moje práce a jsem hrdý na svoje výsledky. Vaše firma prodává ty nejlepší produkty a nabízí skvělý servis klientům. Tyhle hodnoty s vámi sdílím, což by mi mohlo umožnit skvěle zapadnout do vašeho týmu.
 3. Jaké zkušenosti relevantní k nabízené pozici máte?
  Tady se naskytuje nejlepší příležitost skvěle se prodat, ale než začnete, ujistěte se, co je nejdůležitější z požadavků na danou pozici. Personalista nehledá jen skvělého pracovníka, ale potřebuje, aby sedl konkrétní společnosti přímo na míru a rychle se zapojil do stávajících projektů. Pokud nevíte, jaké projekty se právě rozjíždějí nebo jsou aktuální pro vaši vysněnou pozici, klidně se nejdřív zeptejte. Tip: Prostudujte si svůj životopis a podtrhněte si, které vaše zkušenosti korespondují s požadavky na vaše pracovní místo snů. Potom je zmiňte při reakci na tuhle otázku.
 4. Co se vám nelíbilo na vaší poslední práci?
  Personalista podvědomě zkouší, jak vás vyřadit ze hry a dát příležitost někomu jinému, kdo ho možná zaujal před vámi. Abyste nyní mohli zaujmout vy, dobře se připravte na tenhle dotaz. Pokud schopný právník odpoví, že se mu nelíbilo diskutovat a přít se s kolegy, oslabí, ne-li zcela zničí, možnost, že ho najmou. Jak se tedy nejlépe prodat? Odpovězte, že se vám v poslední práci líbilo všechno. Možná zmiňte, že jste se naučili mnoho nového o konkrétním byznysu a o profesionálním přístupu. Kritizování předchodzího zaměstnavatele signalizuje, že možná patříte k problémovým zaměstnancům. Nikdo takové najmout nechce, a proto vám také pokládají tuhle otázku. Odpovězte tedy krátce a pozitivně. Smíte si dovlit třeba poznamenat, že vám vadilo, že v minulé práci ve větší korporaci jste se nemohli tolik realizovat. Hledáte novou pozici v menší firmě, protože chcete třeba přispět týmu ve více oblastech. Samozřejmě pokud jdete z menší společnosti do větší, tvrzení obraťte.
 5. Co byste chtěli dělat za pět let?
  Nejbezpečnější alibi získáte, když odpovíte, že byste chtěli stále pracovat u dané firmy jako týmový hráč a profesionál. Možná můžete zmínit i šanci na povýšení, pokud tušíte, že váš manažer bude nakloněn vašemu růstu. Samozřejmě, že si udělejte průzkum, jaké možnosti v nové firmě existují, ideální by bylo, kdybyste znali někoho, kdo ve vaší vysněné společnosti již pracuje. Tahle otázka vás nezaskočí, pokud uděláte důkladný průzkum a víte, jaké projekty a problémy se ve firmě v současné době řeší.
 6. přijímací pohovor Dokážete pracovat pod tlakem?
  Možná máte pokušení hned odpovědět pouze sladké Ano, ale zadržte. Nic tím o sobě neprozradíte, a ztratíte příležitost dobře prodat své schopnosti. Můžete například odpovědět: „Ano, stres mě většinou povzbuzuje. Nicméně osvojil jsem si umění dobře si plánovat svou práci, takže panické chvilky před uzávěrkou jsem omezil na minimum.“ Přidejte konkrétní schopnosti a projekty, díky kterým jste se v předchozí práci naučili dobře si naplánovat své úkoly. Vše uzpůsobte na míru zaměstnavateli – tedy pokud víte, že vás čeká opravdový stres a práce v chaosu, můžete klidně ještě zmínit, že vás podobné prostředí stimuluje k lepšímu výkonu.
 7. Jak vycházíte s různými druhy lidí?
  Nemusíte omílat, že repektujete ostatní a máte pochopení pro jejich jinakost, nebo jak vám trvalo deset let, než jste se smířili s jinou sexuální orientací vaší sestry, protože o tomhle otázka není. Pokud opravdu respektujete ostatní, potom to budete personalistovi nebo budoucímu šéfovi demonstrovat tím, že popíšete, jak dobře se vám pracuje v týmu (ano, tohle je otázka pro týmové hráče) a jaký input dokážete vnést do společné práce. Můžete také uvést krátký příklad toho, jak jste se poučili od kolegy, který má rozdílný přístup k práci než vy.
 8. Ohodnoťte se na stupnici od jedné do desíti.
  To je opravdu tak trochu hloupá otázka, ale ani taková by vás neměla zaskočit. Tady se HR manažer snaží proniknout více do tajů vaší osobnosti a otestovat si vaši míru sebevědomí. Pokud odpovíte deset, možná budete působit jako nesnesitelní, pokud zmíníte méně než sedm, stejně tak byste se rovnou mohli zvednout a odejít. Nejlépe dopadnete, když se oznámkujete číslicemi osm nebo devět a objasníte, že ze sebe vždycky vydáváte to nejlepší, tím zlepšujete svoje schopnosti a proto máte pořád prostor pro vlastní sebezlepšování.
 9. Proč bych měl najmout právě vás?
  Vaše reakce by měla vyznít stručně a úderně. Vyzdvihněte několik svých předností, které souvisí s vašimi zkušenostmi pro danou pozici a k tomu zopakujte klíčové požadavky, které zazněly v inzerátu. Proto je dobré si zapamatovat, jaké klíčové dovednosti po vás nový zaměstnavatel bude vyžadovat a ty potom zopakujte a doložte, že požadované schopnosti opravdu máte. Zakončete jejich výčet třeba takhle: “ Mám kvalifikaci, kterou požadujete (klidně znovu vyjmenujte), jsem týmový hráč a mám chuť přispět k úspěchu firmy.“

Přejeme vám úspěšný přijímací pohovor a hezké klidné léto…

Zdroj: Martin John Yate: Great Answers to tough Interview Questions, vydal Kogan page