Pouzdro na pas, platební karty a cestovní doklady s RFID - modré 3Na pohodlí užívání bezkontaktních platebních karet a čipů jsme si zvykli velice rychle. Do určitého limitu si není třeba pamatovat PIN a stačí se jen přiblížit ke čtecímu zařízení a vše je hotovo. Ale co když bude mít někdo takovou čtečku na platební karty v tašce nebo kapse, v MHD nebo někde v davu se přiblíží k vaší kabelce či kapse a v tu ránu jste o pár stovek „lehčí“. Myslíte, že je to nepravděpodobné? Omyl, tento typ krádeží a zneužívání moderní techniky se začíná rychle rozmáhat nejen ve světě, ale i u nás.

Ochrana před RFID

RFID stop symbol
Systémy, které načítají platební karty jsou založeny na RFID (Radio Frequency Identification). Princip je jednoduchý. Vysílač v přístroji – může jít jen o platební terminál, čtečku, ale i speciální software v mobilu – vysílá do okolí elektromagnetické pulsy a jestli se v blízkosti objeví pasivní RFID čip, využije přijímanou energii k nabití svého napájecího kondenzátoru a odešle odpověď zpět k vysílači. Tím lze bez Vašeho vědomí získat osobní informace z Vaší karty a to až na vzdálenost 1,5 od vás. Pokud se tedy nechcete stát obětí podobného zneužití, je potřeba si své karty a doklady chránit. A jde to velmi jednoduše.

V dnešní době se vyrábí řada produktů, které mají zaintegrovánu RFID ochranu. Jde o speciální folie či obaly přímo na platební karty nebo folie vložené přímo do pouzder na karty nebo cestovní doklady. Základem je slitina hliníku, která blokuje frekvence od 10 kHz do 5,8 GHz. Umístěním karty do takovéto folie či speciálně upraveného pouzdra zamezíte nechtěnému propojení čipu s nežádoucím softwarem.