[vc_row][vc_column][vc_column_text]Jak říká klasik – nejen prací živ je člověk. V dnešní uspěchané době je relaxace prostě nezbytná. To je velká pravda a pamatují na ni v poslední době také architekti a návrháři interiérů. Proto v kancelářích, business centrech i coworkingových centrech nesmí v dnešní době chybět speciální odpočinková či relaxační zóna.

Co si představit pod pojmem „relaxační zóna“

Relaxace v AVG Technologies (Brno)

Relaxace v AVG Technologies (Brno)

Rozhodně si nepředstavujte místo pro odpočinek jako místnost plnou postelí ke „šlofíku“ po obědě. Nejde ani tak o spánek samotný jako o prostor k odreagování se od intenzivní soustředěné práce. V Česku se jimi může pochlubit řada firem jako společnost H1 nebo coworkingové centrum TechSquare v Praze, AVG Technologies či Kentico v Brně a mnoho dalších.

Návrháři interiérů při přípravě konceptů a návrhů interiérů myslí na to, že lidé preferují různé formy relaxace. Proto ve větších firmách neexistuje pouze jedna zóna, ale hned několik. Každá má obvykle trochu jiné zaměření. Je dobré v nich postupně zaktivovat co nejvíce smyslů: zrak, sluch, hmat, čich, chuť. Vzniknou tak například koutky inspirované tématy:

  • sport (ping-pong, kuželky, šipky, boxovací pytle, skluzavky, houpačky …)
  • příroda (louky mezi budovami, květinové kouty, stromy v interiérech, houpací sítě…)
  • kavárna & čajovna (firemní kavárny a kryté soukromé koutky)
  • obývací pokoj (polštářové zóny, závěsné nebo houpací křesla, pohodlné pohovky)
    … a podobně.

O zaměření odpočinkových koutů by měli spolurozhodovat zaměstnanci, pokud vedení společnosti nemá přesnou představu, jakým způsobem se její zaměstnanci odreagovávají. Nepodaří-li se sladit potřeby zaměstnanců s řešením kanceláří, místo zóny klidu vznikne jen hluché nevyužité místo.

Nepsaná pravidla relaxace

By Design Milk

By Design Milk

Je-li v budově vytvořena relaxační zóna, měli by uživatelé a zřizovatelé ctít několik jednoduchých zásad. Například všichni by měli ctít základní pravidlo, že v těchto místech se nepracuje (žádné notebooky a tablety), ale především se zde netelefonuje. K tomu jsou určeny jiné prostory. Pokud dopustíte, aby na místě klidu někdo řešil své pracovní hovory, zóna zcela ztrácí svou odpočinkovou funkci a ruší to navíc ostatní uživatele toužící po odpočinku.

Aby prostor uživatelům nezevšedněl, je dobré ho jednou za čas inovovat. Vyměnit vybavení (např. změna sportovní příležitosti), odstranit poškozené či nefunkční věci, vyčistit ušpiněné kusy vybavení (např. polštáře).

Chcete-li umocnit funkci relaxace v dané místnosti, využijte účinku vůní do interiérů nebo hudby. Vyberte a občas změňte interiérový parfém či difuser (opatrně se svíčkami kvůli požárním pravidlům a zachování bezpečnosti a zbytečnému spotřebovávání kyslíku z místnosti při hoření svíčky). Umožněte pouštění příjemné hudby, která pomáhá zaměstnancům vypnout v hlavě tok myšlenek na právě řešenou nebo očekávanou práci.

Pokud pracujete z domova, neměli byste ani vy zapomínat na odpočinek. Relaxace v tomto případě rozhodně není ležení na gauči a sledování televize, přestože vás to k této činnosti doma svádí. Větší službu vám prokáže posezení při hudbě na balkoně s vyhlídkou na zelenou přírodu. Krátké cvičení v ložnici či procházka se psem nebo s odpadky.

Ukázky realizovaných odpočinkových zón a koutů

Nejlépe se člověk inspiruje u jiných, proto jsme si dovolili využít povedených realizací nejen ze zahraničí, ale i z Česka…

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_gallery type=“image_grid“ interval=“3″ images=“3926,3925,3923,3924,3922,3921,3920,3918,3917,3916,3915,3914″ onclick=“link_image“ custom_links_target=“_self“][/vc_column][/vc_row]