Tlumené barvy, světlo, zeleň, ticho. Existují základní pravidla, která vám pomohou zařídit kanceláře, kde se vy i vaši kolegové budete cítit dobře. Získáte příjemné prostředí, které zvýší produktivitu a pohodu pracovníků. Je to poměrně jednoduché a nemusí to stát mnoho. Na co si tedy dát při zařizování pozor?

Pravidla do kanceláře - krytá zádaDispozice ovlivňuje pocit soukromí

Jistě sami znáte ten nepříjemný pocit, když vám někdo kouká přes rameno. Podívejte se tedy na celkové rozmístění jednotlivých pracovišť. Vy i vaši kolegové ocení, pokud stoly umístíte tak, že bude mít maximální počet zaměstnanců krytá záda. Vhodné je například okolo stolů rozmístit květiny, čímž zabijete hned tři mouchy jednou ranou.

Výměna vzduchu a teplotní pohoda

Pohled do zeleně totiž zároveň uklidňuje a navíc se vám rostliny postarají o pročištění vzduchu. V kterémkoli květinářství jsou k dispozici pokojové rostliny, které se pro tento účel hodí obzvlášť. Dobré známými čisticími rostlinami jsou zelenec, lopatkovec, ledviník a různé druhy opravdu nenáročných pokojových palem.

I pokud v interiéru využijete popsané výhody zeleně, umožněte zaměstnancům zajít si na krátkou procházku. Je prokázáno, že to má pozitivní vliv na soustředěnost a kreativitu. Nápaditost podpoříte i správnou výměnou vzduchu: vhodnější je větrat nárazově, ale častěji, což platí zvláště v době, kdy rtuť teploměru klesá. V horkých letních dnech to naopak nepřehánějte s klimatizací, teplota uvnitř by měla být maximálně o 7 stupňů nižší než teplota venku.

Červená barva dodává energii a zvyšuje pocitovou teplotu v kancelářiPodpořte výkonnost pomocí barev

Kolik bude v místnosti světla, můžete ovlivnit i pomocí barev. Pro stěny kanceláří se nejčastěji doporučuje neutrální béžová a bílá, jež zároveň prostor opticky zvětší. Nic nezkazíte ani bledě modrou. Výraznější barvy jako je sytě žlutá nebo červená sice podporují chuť k práci a invenci, volte je však spíše pro detaily nebo v kombinaci se studenějšími odstíny. Pokud máte dostatek místností, použijte v každé jiné barvy a odstíny, aby odpovídali tomu, k čemu místnost slouží a co v ní potřebují zaměstnanci rozvíjet za aktivity.

Omezení hlučnosti? Pomůžou akustické obklady

Velmi negativní dopad má hluk. Ten zvenčí se vám bez stavebních úprav ovlivnit nepodaří, uvnitř alespoň můžete zamezit tomu, aby například každé spuštění tiskárny nevyvedlo vaše pracovníky z koncentrace. Tiskárna ostatně vydává jeden z nejnepříjemnějších zvuků. Umístit ji do uzavřené místnosti nebo alespoň za zástěnu, která hluk částečně zmírní, lze jedině doporučit.

Hluk můžete omezit také položením koberce. Pamatujte ale na to, že v koberci se bude držet špína, a tak je třeba jej pravidelně vysávat a tepovat. Vhodnější tak mohou být stropní či stěnové akustické obklady. Další možností, jak zvýšit takzvanou akustickou pohodu je akustický nábytek vhodný pro různá neformální jednání. Takové sedačky tlumí dosah probíhajících rozhovorů a navíc poskytují soukromí před okolím.

Trendem jsou i menší oddělené místnosti, kde se zaměstnanec může zavřít a soustředit se. „V současné době již ani nenavrhujeme kanceláře, kde by klidový prostor nebyl přítomen alespoň v jedné ze svých podob,“ tvrdí Erika Doláková, architektka společnosti CAPEXUS zabývající se designem a realizací komerčních interiérů.  Více o akustice kanceláří.

 

AUTOR: Petr Bořuta, CAPEXUS