Podle nejnovějších trendů v designu kancelářských prostor se stírá rozdíl mezi domácím a pracovním prostředím a návrháři se snaží, aby si zaměstnanci v kancelářských interiérech připadali jako doma. Pokud se máte v práci cítit dobře, pomůže vám k tomu harmonické prostředí a v neposlední řadě i komfortní a vkusná podlaha.

Podlaha jako základ interiéru kanceláře

Jestliže si mají designéři nechat na něčem záležet, bude to právě kancelářská podlaha. Podlaha v pracovním prostředí by měla být nejen dobře odolná, ale také nenáročná na údržbu. Určitě sami víte, kolik nohou na ní denně našlapuje. Velmi důležitý je však také estetický dojem, který vám zpříjemní práci a dopomůže k výsledkům při obchodním jednání. Ve vaší kanceláři se totiž nepohybujete pouze vy, ale také vaši klienti a obchodní partneři a právě podlaha dotváří celkový dojem z vašeho pracovního prostředí i vaší osobnosti.

Podlaha je často klíčem k designu celého interiéru,“ podotýká architekt Martin Stára ze studia Perspektiv, který se podílel na designu firem jako STRV nebo Accolade, jež získaly letos ocenění v soutěži Zasedačka roku. „Vizuálně tvoří největší plochu, ovlivňuje uživatelský komfort kanceláří a to nejen z hlediska akustiky. Většinou při práci kombinujeme různé druhy podlah a tím podporujeme rozdělení kanceláří do funkčních zón. Snažíme se experimentovat s různými druhy materiálů od různých výrobců, tak aby každá kancelář měla vlastní charakter. Ve velkých plochách pracujeme spíše s minimalistickými dekory, v menších plochách se nebojíme používat výrazné dekory se zajímavým charakterem. Díky kobercům a dekorům dřeva jsme schopni navodit až domáckou atmosféru, která je dnes často vyhledávaná v kancelářském prostředí.“

Kobercové čtverce jako základ

Základním povrchem v kancelářích jsou kobercové čtverce. Ty jsou vhodné do open-space i do uzavřených kanceláří, z důvodu snadné montáže, údržby, pozitivního dopadu na akustiku a v neposlední řadě lze díky širokému spektru standardů dobře nastavit cenu. „Nižší standardy se používají do openspace ve velkých plochách, spíše než s dekorem pracujeme s jemnou texturou a s kolážemi, které mohu vytvářet zajímavé vzory. Nebojíme se ani kombinovat různé výšky vlasu koberce, vzniká tak velmi zajímavý efekt. Dnes přichází do světa koberců trend různě střižených vlasů, který vytváří zajímavé vzory,“ vysvětluje architekt Stára. Zásadním faktorem pro realizaci podlahy je podle něj podkladní vrstva, kterou často tvoří zdvojená podlaha ze čtverců.

Módní vinyl a kaučuk

Mezi takzvanými tvrdými povrchy dominují vinylové a kaučukové podlahy (například značka Boca jich nabízí širokou škálu), epoxidové stěrky, dlažby a dřevěné lamely nebo jejich imitace. „Epoxidové stěrky jsou v interiérech kanceláří velmi složité na realizaci právě díky nestabilnímu podkladu zdvojené podlahy. Vyšší pořizovací cena, spíše zhoršení akustiky je přes jejich vizuální atraktivitu řadí mezi méně používané povrchy, ale my je rádi umísťujeme do reprezentativnějších prostorů například do multifunkčního sálu eventspace a do recepce v STRV,“ doplňuje Martin Stára. Právě při návrhu podlah do firmy STRV se snažil vnést do projektu kreativitu a fluidní tvary a přírodní textury, které transformoval do velkých mozaik. Použil několik odstínů šedé barvy a různé výšky koberců. Podlaha zde tak neplní jen funkci placatého povrchu, ale odbourává stereotyp, což byla prvotní ambice v celém prostoru a často je to snahou designérů při navrhování moderních kancelářských budov. Velkým trendem je přitom industriální vzhled celého interiéru.

Údržba kancelářské podlahy

V domácím prostředí si po příchodu nazujete přezuvky, v kanceláři se však většinu dne pohybujete v obuvi na ven. Pokud vás navštíví klient, nenutíte mu bačkory. Na druhou stranu právě vaši zákazníci nejvíce ocení čistou a pěknou podlahu, neporýpanou třeba od kolečkových židlí. Taková podlaha by měla snášet větší znečištění a umožňovat snadnou údržbu. Třeba kobercové čtverce jde po určité době jednotlivě vyměnit podle zátěže znečištění. Doporučuje se také používat správné příslušenství a postupy při údržbě podlahy jako takové. Čištění lze také provádět strojem s využitím vhodné techniky, která podlahovou krytinu vyčistí a zároveň i renovuje a prodlužuje její životnost.

Foto: HB Reavis, prostory kanceláří STRV