Navštívili jsme právě dokončenou kancelářskou budovu FIVE, která vznikla na Smíchově v ulici Na Valentince v prostorách bývalé tramvajové vozovny. Architekti ze studia Qarta Architektura společně s developerem Skanska Property zde doslova spojili minulost s moderní stavbou budoucnosti.

Prohlídka začíná netradičně zvenku. Tým architektů nám ukazuje, jak moderním způsobem navázal na historii budovy a ponechal původní prvky obvodové fasády, díky čemuž má budova nezapomenutelnou tvář. Základy staré tramvajové vozovny tvoří jakousi podnož pro novou sedmipatrovou prosklenou budovu, která se na nich vyjímá. FIVE jako soused smíchovského pivovaru je moderní architektonicky silný objekt, který navazuje na tradici okolních staveb.

„Do stávající vozovny jsme vložili nový moderní prosklený objekt. Hmota posledního patra ustupuje. Ustoupení tak spolu s předsazeným, v nároží dynamicky rozehraným pláštěm z hliníkového maximálně perforovaného tahokovu zjemňuje celkovou hmotu budovy a zároveň navazuje na římsy okolních domů. Navíc netradiční pojetí předsazeného pláště před prosklenou rastrovou fasádou vytváří objektu svébytnou identitu, která je pro tento druh staveb natolik přínosnou,“ podotýká David Wittassek z ateliéru Qarta Architektura. Předsazená fasáda z tahokovu tak vytvořila lehkou záclonu, která ve dne přináší zaměstnancům potřebné soukromí, přičemž neomezuje výhledu z kanceláře, naopak byl vytvořen vnitřní prostor s příjemnou atmosférou pro pracovní prostředí.

FIVE – vzdušný průmyslový design

Pokračujeme prohlídkou velké vstupní haly. Té dominují obří hodiny, které jsou původní. Hala s recepcí má sloužit jako místo pro neformální setkávání zaměstnanců s klienty nebo mezi sebou. Vznikla zde i malá zasedací místnost oddělená hliníkovým plotem, kde si třeba po ránu spolu kolegové mohou dát kafe a probrat důležitý projekt. Všude voní čerstvé lilie. Zaujala nás také světla v podlaze, která jakoby evokují koleje a minulost budovy. „Původní atmosféru navozují použité materiály jako je beton, dřevo a kov,“ přibližuje architekt David Wittassek z ateliéru Qarta Architektura a pokračuje: „Kombinovali jsme původní prvky s moderními trendy vybavení a používali nejmodernější technologie s důrazem na ochranu životního prostředí.

Prostor vstupní haly s centrální recepcí zachovává původní ráz vozovny, navazuje na ní vertikální jádro se schodištěm a výtahy. Dispoziční řešení jednotlivých pater umožňuje členění na několik nájemných celků. Sedmipatrová budova nabízí cca 14 000 m2 kancelářských ploch. Industriální charakter FIVE se odráží i v interiérech, třeba v propracovaném systému toalet, které také navrhovali architekti z týmu Qarty. Záchodům dominuje jasně žlutá barva s betonově šedou, které mají evokovat industriální řešení. Jednotlivé kanceláře zatím ještě nejsou zcela dostavěné, nájemníci budou moci dekorovat podle svých představ.


Luxusní odpočinková zóna

Na terasu se soukromou zahradou v posledním patře budou mít přístup všichni budoucí zaměstnanci. Skýtá opravdu fascinující výhled na Prahu. Developeři chtěli vytvořit odpočinkovou a pracovní zónu podle nejnovějších trendů. Zatím jsou zde stolky se židlemi a pohodlné sedací vaky Fatboy, místo si zde jistě najdou i potřeby na grilování a další okrasná zeleň. Kromě tohoto benefitu nabízí budova také parkoviště pro přibližně čtyřicet cyklistů, kde je také zázemí pro sportovce a sprcha. Nachází se vedle garáží. Mimo toho, že zde mohou zaměstnanci parkovat, se uvažovalo i o takzvaném sharingu aut, který by mohli využít v budoucnosti – tedy mít zde k dispozici auta, která by si mohli zapůjčit pro obchodní účely a sdílet vozy s kolegy pro úsporu místa i benzínu.


FIVE je eko s certifikátem

Budova FIVE cílí na získání certifikace LEED Platinum. Právě použité technologie a ekologická udržitelnost patří mezi hlavní parametry této budovy. Mezi zajímavosti jmenujme používání certifikovaného dřeva (FSC) v souladu s podporou ekologické udržitelnosti, důkladné kontroly chemických látek použitých při výstavbě a přítomnost materiálů neohrožujících zdraví, inteligentní systém kontroly a správy budovy a mnoho dalších. FIVE je mimochodem dominantou centrálního Smíchova, je snadno dostupná metrem, tramvají, přívozem, ale i pěšky či na kole přes pěší část železničního mostu, který jej spojuje přímo s centrem Prahy. Architekti se shodují v tom, že by si přáli, aby v budoucnosti budova platila za jakýsi střed této části Smíchova. Aby se neříkalo „Za pivovarem zahneš doleva,“ nýbrž „Za FIVE zahneš doleva„.

Jiří Řezák, spolumajitel ateliéru dodává: „FIVE je místem, kde se spojila historie se současností ve své plné síle. Máme radost ze zachování industriálního charakteru místa a propojení obou částí Smíchova, tedy obytné blokové zástavby a průmyslové oblasti. Otevření historické fasády výrazně oživilo a zútulnilo ulici Na Valentince. Spolu s navazující budovou byl vytvořen v lokalitě chybějící obchodní parter.“

Další fotografie z budovy FIVE