Na byznys akcích a na eventech jako je třeba Zasedačka roku organizátoři často ponechávají v programu volný prostor pro takzvaný networking. Jde o opravdu cenný způsob jak si rozšířit obzory, učit se z úspěchu druhých a získat nové klienty a partnery.

Networking podle Wikipedie

Networking je označení pro vytváření vztahů mezi lidmi, vzájemnou výměnu informací a udržování osobních kontaktů, vedoucí k vytvoření sítě konexí. Podle Anne Boeové je networking procesem vytváření a spřádání osobních a profesních kontaktů s lidmi s cílem získat 1) osobní doporučení, 2) rady, 3) informace, 4) podporu a 5) energii. Dle Michelle Tullierové se jedná o proces kultivace a udržování vztahů, v nichž vzájemná výměna informací, rad a podpory usnadňuje růst, úspěch a štěstí všech zúčastněných, není to však obtěžování, dotírání ani využívání lidí. Cílem networkingu může být také podpora kariérního růstu, zlepšení uplatnění ve společnosti nebo zefektivnění podnikání. Více zde…

Jak vám ještě může být networking užitečný?

Získáte reference a rozšíříte si byznys
To je pravděpodobně ten nejdůležitější důvod, proč se networkingových aktivit účastnit. Doporučení, která získáte od zkušených lidí a osob na vyšších postech ve vašem oboru, vám pomohou získat například nové pracovní příležitosti. V poslední době můžete takto také propagovat svoji firmu mnohem účinněji než jinými marketingovými nástroji. Zvýšení vašeho obratu patří k hlavním motivacím pro networking, ale ještě existují i další.

Networking týmObjevíte nové příležitosti
Ze setkání dobře motivované skupiny podnikatelů a byznysmenů si odnesete mnoho nových vizitek. Na networkingové akci získáte opravdu nespočet šancí jak navázat kontakty s lidmi, kteří vám pomohou upevnit vaše postavení. Získáte e-maily na nové klienty, rozvinete možnost partnerství, propagace, prodeje svých produktů nebo možnosti reklamy a osobního doporučení. Vašim jediným úkolem je dobře si vybrat z kontaktů ten pravý pro vás. Debaty, do kterých se zapojíte hlouběji, však nemusí nutně souviset s vaším oborem. Chcete-li se rozvíjet, potřebujete se setkávat s různými lidmi.

Budete propojeni
„Nejde o to, co umíte, ale koho znáte,“ píše Keith Ferrazzi v knize o networkingu Nikdy nejez sám (vydal Jan Melvil Publishing). Pokud podle něj chcete uspět v byznysu, potom potřebujete včas pěstovat síť opravdu spolehlivých, vlivných a úspěšných známých, kteří vám pomohou, když budete potřebovat. Na networkingových akcích můžete potkat úspěšné lidi z oboru, na které byste normálně nenarazili. Možná promluvíte s člověkem, který sám má síť vlivných přátel, kteří by se vám také mohli hodit, a vy se k nim můžete takto snadno dostat.

Dostanete dobrou radu
Setkání s inspirativními lidmi z různých oborů vám také dává příležitost říci si o radu, pokud ji potřebujete. Můžete dokonce získat poradenství i v osobním životě nebo jak sladit byznys s rodinným životem. Networking je skvělý způsob, jak získat nové reference a zkušenosti ostatních, ať už prodáváte byt nebo sháníte nového obchodního partnera. Jen se ujistěte, že dostáváte solidní radu od erudované osoby, ne někoho, kdo se ve svém oboru moc nevyzná nebo jen rád prosazuje svůj vlastní názor.

Zviditelníte se
Během networkingových akcí můžete docílit snadno toho, aby si vás všimli ti správní lidé a vaše značka se dostala do jejich povědomí. Proto byste měli pravidelně navštěvovat společenské a byznys akce, na kterých si vyměníte kontakty s vlivnými lidmi. Takhle si můžete snadno vystavět dobrou reputaci a vejít do povědomí ostatních jako zkušená osoba, která dokáže poskytnout radu a vedení ostatním, pokud to potřebují. Nikdy nevíte, který kontakt vám přihraje nového osudového klienta nebo obchodní příležitost.

Získáte pozitivní vliv
Lidé, se kterými trávíte čas po pracovní době, vás ovlivňují a formují více než si myslíte. Ve skutečnosti vlastně formují váš život, a proto je důležité, abyste se obklopili pozitivními a úspěšnými osobnostmi, které vás pozvednou výš a pomohou vám docílit pracovních úspěchů. Networkingové aktivity jsou ideálním způsobem, jak si do života povznášející a optimistické kolegy a mentory pozvat.

networking akceZvýšíte si sebevědomí
Pravidelným získáváním kontaktů a akcemi, na kterých se nebudete bát oslovit cizí zajímavé osobnosti, si zvýšíte sebedůvěru. Obzvlášť pokud se setkáváte s lidmi ve svém oboru, je velmi důležité, abyste si s nimi pěstovali dobré vztahy. Networking je skvělý pro osoby, které nejsou zvyklé konverzovat s neznámými lidmi, a čím více se k tomu donutíte, tím víc poroste vaše sebevědomí. Čím snadnější potom pro vás navázat kontakt s cizími lidmi je, tím více benefitů z něj načerpáte.

Uspokojí vás pomáhat ostatním
Pokud už máte mnoho pracovních zkušeností a máte za sebou dlouhou cestu na vrchol ve svém oboru, je skvělé předat tuto zkušenost ostatním nejistým a začínajícím podnikatelům a byznysmenům. Možná řeší problémy, s nimiž jste se potýkali vy na začátku kariéry a vašim velkým potěšením může být podělit se s nimi o svoje vlastní zkušenosti jako přítel nebo mentor.

Najdete nové přátele
Nejde pouze o obchodní přínos, ale čistě osobní – přesto ale není o nic méně důležitý. Když začnete hovořit s podobně naladěnými lidmi, možná zjistíte, že vás spojuje víc než jen láska k byznysu. Pravděpodobně najdete nové známé a můžete dokonce vystavět velmi silná přátelství, ze kterých budete profitovat nejen obchodně.

Je na čase networking vyzkoušet, ne?!