Přijali jsme pozvání na kávu do budovy Corso Court v pražském Karlíně, abychom mohli nahlédnout do openspacu prvního generálního partnera soutěže Zasedačka roku. Představujeme vám nyní kanceláře společnosti Skanska.

Skanska koupila v roce 2013 karlínský pozemek v Křižíkově ulici i s projektem, který redesignovali pod taktovkou známého španělského architekta Ricarda Bofilla, jež má na svědomí celý blok staveb v okolí budovy Corso Court. Kanceláře si navíc sami postavili, přičemž již během stavby budovy řešili také interiér ve spolupráci s pražským designovým studiem Casua. Tým Bofilla se podílel na stavbě, která měla také za cíl dobře zapadnout do svého okolí. Dalším kritériem pro dotvoření kanceláří byly takzvané Skanska standarty, kdy se tvůrci designu inspirovali skandinávským stylem firmy. Interiéry designéři dokončili v prosinci 2015, kdy se do objektu sestěhovaly tři subjekty – společnost Skanska, Skanska Property, která se věnuje stavbě kancelářských budov a Skanska Reality, developer residenčních budov. Dříve měly firmy sídlo na Opatově a do Karlína se lidé příliš přemístit nechtěli, budova Corso Court, místní trendy kancelářská lokalita a perfektní dostupnost a občanská vybavenost v okolí je však na první pohled okouzlily.

SKANSKA – Čistý skandinávský design

Vcházíme do atria, které je ozvláštněno dřevěným schodištěm a vertikální zahradou. Ze sedmnácti tisíc metrů čtverečních zabírá Skanska v budově zhruba devět tisíc, přičemž se zabydlela na prvním, druhém, třetím a čtvrtém podlaží. „To, co vidíte, je hlavně funkční design, který má působit uklidňujícím a relaxačním dojmem a ladit s kulturou společnosti,“ vítá nás Petra Machartová, marketingová specialistka, která nás kancelářemi provede. Žádné extravagantní prvky tady skutečně nenajdeme. Interiér využívá souladu dřeva a bílých barev. Okolo atria jsou koncipovány takzvané relaxační zóny, kolem fasády budovy zase klasická pracovní místa a zasedací místnosti. Během tvorby interiéru se lidé z firmy Skanska potkávali každý týden, aby sladili do jednoho prostoru tři firemní kultury.

„Společnost CBRE nám pomohla s konceptem activity based pracovních stolů, kdy se každý zaměstnanec ráno posadí k libovolnému místu, zkrátka tam, kde aktuálně potřebuje spolupracovat na projektu. Každý večer si potom uschová počítač a další potřebné dokumenty do své skříňky, aby prostory působily uklizeně, neboť slouží také jako showroom pro klienty, developery kancelářských budov,“ komentuje open space Petra Machartová. Na každém patře se nachází takzvaný coffee square, místo pro setkávání zaměstnanců u kávy, kde se mohou odehrávat neformální mítinky a řadový pracovník může například u kávy řešit záležitosti s top managmentem. Míjíme dva boxíky pro setkávání zaměstnanců, relaxační zónu s televizí, která je určena pro prezentace, ale také pro volný čas v době konání fotbalových a hokejových zápasů. V klidové zóně na gauči probíhají například lekce angličtiny, vidíme také hot desky, kde se lidé přes den rychle střídají a odhlučněné call boxy pro telefonické hovory. Focus roomy slouží pro toho, kdo si zrovna potřebuje sednout s soustředit se o samotě.

Praga Studios a trvalá udržitelnost zdrojů

V jednom z relaxačních koutků se nachází také psací zeď s kalendářem aktivit, jimiž mohou zaměstnanci vylepšit ekologickou situaci naší planety. Na letošní září si naplánovali třídění hliníku a pořízení kompostéru, na říjen program plastic free ofice, kdy chtějí eliminovat nákup plastů, na listopad nákup produktů do vlastních přinesených nádob a na prosinec zase snížení plýtvání papírem. Vcházíme do prostor Skanska reality neboli developera residenčních budov, kde má každý pracovních své stálé místo. Prostor je však díky relaxačním zónám celý připraven na systém activity based. V project roomech se mohou lidé soustředit na konkrétní úkoly. Z oken zasedačky vidíme stavbu dalšího projektu nazvaného Praga Studios. Na místě stavby dříve stál sklad Karlín Studios a opravna vozů Praga.

Aplikace pro trendy budovy

Seznamujeme se s aplikací Corso Court, která slouží jako usnadnění pracovního dne v kanceláři. Každý z pěti set zaměstnanců si může zarezervovat elektrické auto nebo kolo, komunikovat s facility managmentem, třeba vyfotit rozbitou kliku a urychlit tak její opravu. Dále díky mobilní aplikaci velmi snadno zjistíte, co zrovna vaří dole v restauraci či jak se daří budově z hlediska spotřeb vody a elektřiny. Systém umožňuje zarezervovat si zahradu, pingpongový nebo šachový stůl. Další vymožeností je prádelna dole v garážích, kde je možné vložit špinavé oblečení do skříňky a do čtyřiadvaceti hodin si je vyzvednout vyprané. Aplikace také monitoruje volná místa k parkování v garáži, akce v okolních restauracích a klubech a bude k dispozici také v nové kancelářské budově Five na Smíchově a v budově Visionary, která se právě staví v pražských Holešovicích coby desátý projekt během dvacetileté existence Skanska Property. Další technická inovace? Zasedací místnosti mají na dveřích vlastní rezervační systém spojený s Outlookem vyvinutý pro konkrétní potřeby budovy.

Skanska a soutěžní klání o zasedačku roku

Společnost je vůbec prvním generálním partnerem soutěže Zasedačka roku. „S tím, jak se snižuje nezaměstnanost, se mění i smýšlení zaměstnavatelů. Lákají nové talenty a potřebují si je udržet. Pracovní prostředí nabývá na důležitosti, lidem už dávno není jedno, kde během dne sedí,“ podotýká Petra Machartová. Poukazuje také na to, že do pracovního procesu nastupuje nová generace takzvaných mileniálů a musí nalézt pracovní kompromis s generací XY. „Jsme také velmi rádi, že jsme součástí poroty a můžeme vidět nové trendy, což nás nesmírně obohacuje a vzdělává. Trochu nás však mrzí, že se nemůžeme soutěže Zasedačka roku sami zúčastnit,“ uzavírá s úsměvem Petra Machartová.

 

Další fotografie ze společnosti Skanska