Už jste vyzkoušeli mentoring nebo jste o takovém přístupu zatím jen uvažovali? Pro zkušené profesionály v oboru i začínající nadšence, kteří se chtějí učit nové znalosti od starších má tato metoda růstu mnoho výhod. Jaké to jsou?

Co to znamená mít mentora?
Mentor na pracovišti je povolaná osoba, která umožňuje vedení méně zkušenému zaměstnanci, který se nazývá mentee. Mentorem se může stát třeba manažer ve společnosti nebo jiný profesionál z oboru. V obou případech mentor slouží jako vzor, který se dělí o své znalosti a zkušenosti a radí a pomáhá menteemu v jeho profesním růstu.

„Ze vztahu mentora a jeho žáka profitují oba a stejně tak i zaměstnavatel a tato společná práce spolu nese dlouhodobé výsledky,“ píše Sheryl Sandbergová, provozní ředitelka Facebooku a autorka knihy Lean In (česky Opřete se do toho, vydal Dokořán). Mladí budoucí úspěšní manažeři (a koneckonců všichni začínající pracovníci) podle ní potřebují pomoc od starších kolegů, kteří mají určité klíčové zkušenosti o tom, jak daný byznys funguje. Ano, spoustu informací lze získat z odborných knih nebo na vzdělávacích kurzech. Ale mentoring a poznatky nabyté z něj se mohou odborným školením směle vyrovnat. V takovém byznys vztahu se zkušený mentor setkává se svým následovníkem třeba jednou za měsíc v restauraci nebo v zasedačce a z očí do očí si předávají rady a zvyšují sebevědomí. Obchodní přátelství má své výhody pro obě strany.

Jaké konkrétní výhody mentoring nabízí?

Mentoring a jeho 9 hlavních výhod

Dostane se vám rady
Asi nejvýznamnějším benefitem pro vás coby menteeho je, že najdete zkušenějšího profesionála z oboru, kterého se můžete ptát na různé otázky a vždy získáte cenné odpovědi. Tyto poznatky se vám jako začínajícímu hodí víc než rady, které vám možná dávají rodiče, jiní členové rodiny, přátelé nebo ostatní kolegové. Ano, i jejich tipy a vědomosti samozřejmě mohou vést k vašemu užitku a mentor vám může nakonec pomoci rozuzlit, které máte uposlechnout a jakou „pomoc“ raději pustit k vodě. Také s vámi rozsekne komplikovanější obchodní kroky, kterým možná vaši blízcí nerozumí tak dobře jako váš „duchovní vůdce“.

Získáte nadhled
Starší a zkušenější vám mohou pomoci dívat se na problémy, které právě řešíte, s perspektivou, kterou byste vy sami jen tak neodhalili. Například pokud jste začínající majitel byznysu, možná máte nejasné představy o tom, jací ve skutečnosti jsou vaši klienti a neumíte se dívat na vaše podnikání očima zákazníka nebo třeba potencionálního investora. Váš mentor, který si v minulosti již několikrát prožil různé podobné situace, vám může pomoci poodhalit, jak váš byznys působí na důležité lidi kolem vás.

Dáte průchod pocitům
Vlastnit v dnešní době byznys nebo velet týmu lidí s sebou může přinášet i množství stresu a frustrace. Jako podnikatel nebo manažer si budete často potřebovat ventilovat své emoce před někým, komu lze věřit. Nemůžete si pořádně postěžovat obchodnímu partnerovi, podřízenému nebo klientovi, aniž byste poškodili svou pověst. Když si však promluvíte s mentorem, možná se dokonce společně doberete řešení, jak vaše negativní emoce zkrotit a odstranit i jejich příčinu. Pokud vás například neustále vytáčí líní podřízení, můžete dát průchod svým emocím před zkušenějším profesionálem a potom společně vyvinete plán, jak svůj tým motivovat k lepším výsledkům.

Mentoring a jeho 9 hlavních výhodZlepšíte své schopnosti
Mentor není jenom rádce, kterému záleží pouze na tom, aby vám předal své vlastní pracovní zkušenosti. Může vám také pomoci zlepšit vaše vlastní dovednosti a získat vlastní cennou praxi. Jste mladý manažer a vaši podřízení si začali stěžovat, že mají problém s vámi komunikovat? Mentor vás může navést, jak zlepšit vzájemné porozumění mezi vámi a vašimi zaměstnanci. Nenásilnou formou si tak osvojíte schopnosti komunikovat s podřízenými nejen nyní, ale hlavně do budoucna.

Otevřete si prostor pro networking
Mentor vás může seznámit s důležitými lidmi z oboru, kteří vám mohou pomoci na klikaté cestě k úspěchu. Čím více vlivných osob poznáte, tím více zlepšíte své šance, že potkáte někoho, kdo vám pomůže až budete skutečnou pomoc hledat. Váš mentor vás třeba může seznámit se svým dalším „žákem“, který zrovna opustil vysokou školu a získal ocenění jako webový designér. Možná zrovna hledáte někoho, kdo by vám pomohl s novými webovými stránkami pro vaši firmu. Díky kontaktům vašeho mentora tak bude vaše pátrání po cenných kontaktech daleko snazší.

Poznáte nové strategie
Kromě toho, že vám váš karierní učitel dává rady a pomáhá vám zlepšit vaše schopnosti, a tím i kariéru, byznys mentor vás také může obohatit o své vlastní zkušenosti a metody a strategie, které vám usnadní vaše manažerské začátky. Nejenže vám prozradí z vlastních zkušeností, jak důležité je pozitivní myšlení a dobrá morálka vašeho týmu, ale také vám může poradit, jak toho všeho docílíte. Mentor vás například může navést, jak poznáte, jestli jsou vaši noví podřízení v zaměstnání spokojeni, jestli mají potíže v jednání s nepříjemnými klienty nebo jestli potřebují větší motivaci v podobě benefitů.

Najdete dlouhodobá přátelství
Ačkoliv některé vztahy mezi mentorem a jeho učedníkem jsou spíše krátkodobé, pokud potkáte učitele, který přesně vám sedne, možná odstartujete přátelství na celý život, z něhož budete profitovat vy oba a vaše kariéry taktéž. Získáte zejména zdroje pro nápady a energii, jak si udržet úspěšnou firmu.

Zvýšíte si sebevědomí
Pokud víte, že máte blízkou osobu z oboru, na kterou se můžete obrátit, jestliže se něco nedaří, tohle vědomí vám dá sebejistotu, až začnete řešit náročné pracovní problémy. Dobrý mentor vás pochválí, až se vám podaří udělat dobrá pracovní rozhodnutí. Jeho pozitivní odezva vám umožní vidět sám sebe jako moudrého a zkušeného obchodníka. Když se uvidíte jako sebevědomá osobnost, lépe obstojíte až přijde další vlna problémů v práci nebo nějaká složitější situace či rozhodování.

Výhody pro mentory
Mentee není jediný, kdo má z vašeho vztahu zisky. Mentor také zlepšuje svou vlastní kariéru, když se učí od svého studenta a vidí chyby, které již v minulosti udělal. Inspirativní vztah může i zkušenějšího učitele povzbudit, aby dělal svůj byznys lépe a zlepšoval své vlastní schopnosti. Možná ho inspirují nové nápady, získá nové přátele a vyzkouší nové obchodní strategie.

Mentoring se rozhodně může stát velkým odrazovým můstkem pro vaši kariéru i osobní růst.

A co vy, už jste někdy zkoušeli hledat mentora nebo máte s mentoringem nějakou vlastní zkušenost?