Nastalo léto a vy váháte, zda si do práce obléci ty nové džínové šortky? Nebo se potíte na jednání v obleku a rádi byste příště vyrazili bez saka? Máme pro vás tipy, jak si v teplém počasí usnadníte výběr ošacení do kanceláře a budete působit jako profesionál.
Na jednu konzultantku v nadnárodní korporaci přišla stížnost od kolegyň, že se do práce v horkých dnech obléká nevhodně – konkrétně šlo o průsvitný overal, pod kterým ji na jednání s klienty prosvítala tmavá tanga. Věc potom dokonce rozebírali generální ředitelé a povolali si slečnu na kobereček. Na co si máte dát ještě v létě pozor, abyste se vyhnuli tomu, že vás kolegové udají za příliš neformální dress code a vaše vedení začne řešit vaše oblečení?

Letní oblečení do kanceláře?Pozor na žabky a kraťasy

Možná jste právě v práci noví a nastala vedra a vy nevíte, jestli si můžete dovolit třeba špagetová ramínka u šatů nebo bermudy. Jak to nejlépe zjistíte? Ano, v létě se celkově zpomaluje pracovní tempo, lidé si víc povídají a veselí se a možná to zpozorujete i na změně šatníku svých kolegů. Pokud vašemu nadřízenému vadí, že jeho tým působí spíš jako osazenstvo grilovací party a ne jako seriózní byznysmeni, možná pro vás už navrhl takzvaný dress code neboli pravidla, jak se do kanceláře oblékat. Proto než se dopustíte nějakého společenského faux pas, klidně se zeptejte přímo šéfa, jestli odívací politiku ve vaší firmě nastolil. Zaměstnanci určitě potřebují mít návod na firemní dress code, jinak by mohli směle přijít do kanceláře v šortkách do půli zadku, v žabkách a s výstřihem, který ukazuje všechno.

Každá větší společnost by mimochodem měla mít sepsaný manuál, kde je stanoveno, co by si zaměstnanci do kanceláře ve vedrech neměli oblékat. Přece jen chodíte do openspace kvůli práci, a proto se neoblečete jako na koupaliště. U dam platí, že by neměly nosit otevřené sandály (ale pozor, některé firmy tohle tolerují), sukně by měly volit v délce ke kolenům a blůzy mají mít alespoň krátký rukáv a nemají na sobě žádné nápisy. Bermudy jsou povolené, ale také v délce ke kolenům. Ano, většina zaměstnavatelů si přeje, abyste v létě nosili oblečení, které je pohodlné a bezpečné. Jenže když máte schůzku s důležitým klientem, je samozřejmé, že se oblečete do byznys kostýmku. V létě můžete vybírat saka v pastelových tónech z přírodních materiálů. Hodí se vaše oblečení spíš na pláž nebo na grilovací mejdan? Potom vyberte jiný kousek.

Tip: Tápete v tom, jaký šatník nakoupit nebo zvolit? Podívejte se, jak se oblékají ostatní úspěšní kolegové nebo kopírujte vzhled přímo od vašeho šéfa. Možná vás nemine příjemný pocit ani brzké povýšení.

Dress code aneb oblek a tetování

firemní dress codeV létě se ani muži nemusí nutně potit v obleku na jednání s klienty v zahradní restauraci, dokonce nemusí oblek nosit vůbec, většinou se tolerují dlouhé jednobarevné kalhoty z prodyšných materiálů a letní košile z bavlny a lnu, kterou byste nikdy neměli rozepínat do půli hrudi. Pokud váš zaměstnavatel nastolil takzvaný casual dress code, máte povoleno uvolněnější, sportovněji laděné oblečení, třeba kvalitní triko s límečkem a neroztrhané džíny.

Vždy dbejte na maximálně reprezentativní vzhled – pamatujte na to, že vás nadřízený i kolegové stále sledují a styl oblékání o vás hodně prozrazuje. Vzhledem komunikujete s okolím a ukazujete svou úroveň. Pokud vás může potkat během horkých letních dní nečekané jednání s klientem ve vaší firmě, je skvělým zlepšovákem nechat si jedno náhradní sako přímo v práci. Jestli na sobě zrovna nemáte oblek, docílíte tím hned profesionálnějšího vzhledu.

Dobrým příkladem oblečení, u kterého možná váháte, zda obléci či nikoliv, jsou džíny. Většinou je nosit smíte, ale neměly by být otrhané a s dírami. Absolutní tabu však představují turistické sandály s bílými ponožkami, kraťasy s tropickým vzorem nebo v jasných barvách a trika s nápisy jako třeba Nesnáším pondělí nebo Fuck Yoga. Tedy pokud nepracujete v kreativním prostředí, kde se opět ptejte přímo šéfa, co si smíte v létě dovolit.

Máte piercing nebo tetování? Potom je žádoucí ho v práci zakrýt pokud samozřejmě nepracujete jako recepční v tatoo studiu. Slyšeli jsme i o konzultantce, která má tetování na nártu a nechává si v kanceláři lodičky na podpatku, aby do nich mohla vklouznout před jednáním s klientem a zakryla tak obrázky na pokožce. Dokonce si podle ní i ostatní ženy začaly nosit do práce rezervní společenské boty na podpatcích, aby působily během jednání profesionálněji a hned po schůzce se opět převlékají do balerín.

Podobná pravidla jako o tetování platí i o piercingu v pupíku. Vaše tričko – tedy bez nápisů a u žen překrývající podprsenku – by také nemělo odhalovat případné tukové polštáře na břiše nebo dokonce holou kůži či pupík. I když letní teploty přesáhnou třicítku nebo se po práci chystáte rovnou vyrazit na víkend na chatu, dejte si tu námahu a vymyslete do kanceláře vhodný oděv. Pokud se teprve chystáte na nákupy oblečení, vsaďte na pohodlné šaty s jasnými barvami, které vám perfektně sednou.

PS: Napište nám, jak to je s letním dresscodem u vás v kanceláři!