Nechápete, proč vás na některém místě přepadá chuť na sladké, jinde se cítíte nervózně či rozčileně. Nebo je vám někde chladněji, než ukazuje teploměr? Tyto pocity často neovlivňuje vaše nálada či zdravotní stav, ale světe div se – barvy použité v interiéru.

Barvy ovlivňují psychiku, emoce, chutě a fyziologii

Nauka o barvách by měla patřit mezi základní znalosti, které by lidé měli ve škole získat a využívat je ve svůj prospěch po celý život. Protože tomu tak bohužel není, pojďme si připomenout důležitá fakta:

Interiéry PRE od cre8

Interiéry PRE od cre8

Přestože je vnímání barev u jedinců velmi subjektivní, je prokázáno, že mají výrazný vliv nejen na psychiku ale i náš fyzický stav. Není to nic nového – již v roce 1903 získal profesor Nils Finsen Nobelovu cenu za medicínu za prokázání vlivu barevného chvění na lidské tělo.
Vliv barev na člověka zkoumal v roce 1958 i vědec Robert Gerard. Zjistil, že na červenou reagují pokusné osoby zvýšením krevního tlaku, zrychleným dýcháním, potí se jim dlaně a jsou napjatí, úzkostní a rozčilení. Naopak, modrá je dokázala uklidnit, stejně jako zelená.

Faktory ovlivňující výběr barev

Volba barev do interiéru bytu, domácí pracovny i firemní kanceláře není snadná. Musíte brát v úvahu několik okolností:

  1. Orientace místnosti dle světových stran
  2. Umístění místnosti v rámci výšky budovy
  3. Velikost prostoru (plocha i výška)
  4. Osobnostní charakteristika uživatelů místnosti
  5. Účel používání místnosti (práce, odpočinek, stravování apod.)
  6. Teplota místnosti (barvy dokáží měnit pocitovou teplotu v místnosti až o 2 strupně).

Jak nás ovlivňují konkrétní barvy?

Přestože se dají rozčlenit na neutrální, teplé a studené nebo světlé a tmavé, mají základní barvy ještě řadu odstínů. Prakticky každá barva je krásná a vhodná, ale záleží na rozsahu, formě použití a kombinaci s dalšími barvami. Pojďme se nyní podívat, jak na lidské tělo tyto základní barvy působí…

Bílá, šedá, černá - neutrální barvy

Bílá, šedá, černá – neutrální barvy

Bílá je elegantní leč sterilní

Patří mezi neutrální barvy a navozuje pocit čistoty a lehkosti. Popravdě nás prakticky nutí k častějšímu úklidu a dodržování čistoty. Bílou preferují spolehliví a upřímní lidé, ale ve velkých plochách působí až sterilně. Rozhodně vás v takovém prostředí nebude napadat plno kreativních myšlenek. Museli byste ji oživit pastelovými barvami. Bílá skvěle odráží ostatní barvy, takže jakmile do interiéru přidáte jiné tóny, bílá opticky přebere částečně jejich nádech. Vhodná je pro malé místnosti, protože bíle vymalované místnosti vypadají prostornější.

Šedá podporuje lenost

Šedá je praktická barva a sjednocuje a spojuje kompozice ostatních barev, ale jakmile to s ní přeženete, začne vám v kanceláři klesat pracovní výkon. Šedá totiž tlumí aktivitu, a pokud je jí moc, může u melancholicky či flegmaticky založených lidé vést až k depresi. Je třeba ji proto kombinovat s energičtějšími barvami.

Černá naznačuje tajemství i tíhu

Černá barva je také neutrální a absorbuje všechny ostatní barvy spektra. Jde pouze o barvu doplňkovou, takže se to s ní nesmí přehnat. Černá je barvou luxusu, představuje tajemno, ale v některých kulturách taky smutku a smrti. Jinde naopak ji spojují se symboly života a znovuzrození. Opticky prostor zmenšuje a přitahuje pozornost.

Jak sami vidíte, každá barva má nějaké klady i zápory a je jen na vás, co ve vašem interiéru potřebujete povzbudit či naopak potlačit. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru, a kdybyste si nevěděli rady, využijte našeho seriálu Barvy snů a my vám poradíme.

Hnědá je barva hnízda

Tato barva patří mezi symboly přírody. Představuje zázemí (hnízdo), stabilitu, a pokud se to s ní přežene, může až „svazovat nohy“. Pocit zázemí je skvělý, proto se v místnosti s hnědou podlahou budete cítit dobře, jako byste měli „pevnou půdu pod nohama“, zatímco na modré podlaze (barva vody), byste se cítili nejistě a hledali oporu.

Žlutá zvýrazní vůně a namáhá oči

Žlutá barva je symbolem slunce a je velmi aktivní, takže projasňuje prostor a povzbuzuje. Což je dobré zejména pro paměť či dobrou náladu. Dávejte si však pozor, protože aktivizuje také čich, což v některých prostorách nemusí být zrovna žádoucí. Milovníci žluté z přemíry energie mohou začít působit až chaoticky. Tato barva má velký zvýrazňovací efekt a kdo má oči citlivé na přemíru světla, by ji měl v interiéru užívat jen opatrně.

Relax zóna TechSquare (foto J.Nechvile)

Relax zóna TechSquare (foto J.Nechvile)

Zelená je uvolňující a šťavnatá

Zelená je symbolem vegetace a představuje šťavnatost, vláhu. Má zklidňující efekt a pomáhá při únavě a je přátelská. Je to skvělá barva do pracoven, avšak pozor na prostory s vyšší vzdušnou vlhkostí či problémy s vlhkostí ve stěnách (tam by mohla spíše uškodit). Kromě těchto schopností je to barva mystická a dokonce má maskovací schopnosti a mírní zvukové vlny.

Modrá chladí a uklidňuje

Tato barva má náboženský a mystický význam i velký prostorotvorný vliv a je vhodná i na velké plochy. Využívá se zejména pro jednací místnosti pro svůj uklidňující vliv, dojem serióznosti a pro podporu komunikativnosti. Záleží samozřejmě na zvolených odstínech. Je třeba však brát ohled na to, že modrý snižuje výrazně pocitovou teplotu v místnosti (ochlazuje). U lidí v místnosti snižuje tlak a zvyšuje jejich citlivost na pachy, proto je vhodnější pro dobře větrané prostory. Velký pozor při jejím použití si musí dávat citliví až melancholičtí lidé, aby nezhoršovala jejich citové rozpoložení.

BAKOKO CDS 2F Meeting Room Inside Landscape

BAKOKO CDS 2F Meeting Room Inside Landscape

Červená vám zvedne tlak

Červená barva je skvělým dodavatelem energie. Je smyslná, oživující a je symbolem krve a boje. V interiéru ji používejte spíše jako doplňkovou. Provokuje k otevřenosti a impulzivnosti. Co do vlivu na naše tělo zvyšuje svalový tonus, zvedá krevní tlak, ale také potlačuje pachy a podněcuje hlad. Proto ji využijte spíše do tvůrčího kreativního koutku než do kuchyně, abyste zbytečně nepřibrali na váze.
Kromě toho přemíra červené na pracovišti může podporovat vášně a boje, což nebývá úplně žádoucí.

Fialová dodá chuť na sladké

Přestože fialová barva představuje tajemno a záhady, utišuje mysl a pomáhá meditaci, naše tělo na ni reaguje zvýšenou chutí na sladké jídlo. Zvažte proto, do jaké míry si ji pustíte do interiéru, abyste si potom nenaříkali nad přebytečnými kily.

Růžová je přátelská a něžná

Mezi její dobré stránky patří zklidňující efekt.  Probouzí emoce jako je láska a soucit, takže ji preferují citliví a přátelští lidé. Je spojována s dětmi, vztahy a něžností. V našem regionu je často chápána i jako symbol homosexuality, proto se jí mnozí muži vyhýbají.