Úvodní foto: designstack.co

Hledáte moderní nástroj na vytváření 3D modelů nebo něco nového, na čem by se vyřádila vaše kreativní duše? Vyzkoušejte 3D pero a tvořte si svůj svět. Jeho využití je jen otázkou vaší fantazie či vyhledání šablon. Pak už můžete vesele tvořit ve svém ateliéru, kanceláři či doma.

3D tisk je stále oblíbenější

3D pero - první pokusy kreslení do prostoru

Kreslení do prostoru chce trénink

Stále větší oblibu a perspektivní budoucnost lidé spatřují v 3D tisku. Ve specializovaných 3D tiskárnách se tvoří nejrůznější předměty praktického i uměleckého rázu, modely nových výrobků a podobně. Mají však díky své ceně mnohem blíže k průmyslové výrobě než běžnému použití doma či v kanceláři. Přesto je tu pomůcka, která vás ke světu 3D tisku alespoň trochu přiblíží, a tou je 3D pero.

Typy plastů pro 3D tisk

Princip fungování 3D pera pro domácí využití připomíná práci s tavnou lepicí pistolí, pracuje však s jinými materiály a má jiný účel. Náplní pro 3D pero jsou plastové struny obvykle o tloušťce 1,75 mm.

ABS struny –  nejpoužívanější typ. Má vysoký bod tavení a výsledný produkt má vysokou pevnost a minimální ohebnost. Používá se prakticky do všech 3D per na trhu (levnější typy 3D per ani jiný typ plastu neakceptují) a slouží ke kreslení na šablonu (2D) i do prostoru (3D), při tvorbě trvalých pevných objektů. Plast je odolný vůči povětrnostním vlivům.

PLA struny – druhý nejpoužívanější materiál, který je vyroben z ekologického plastu. Základem je kukuřičný škrob, tudíž v přírodě je tento typ plastu schopen se rychleji rozložit. PLA materiál má nízký bod tavení a potřebuje kvalitnější 3D pero s možností nastavení teploty. Hodí se dobře k malování na šablony (2D) a spojování jednotlivých dílů do podoby 3D objektu.

Mezi další materiály patří FLEXI struny (ohebný plast pro tvorbu pružných pohyblivých objektů), HIPS struny (lehký materiál pro tvorbu leteckých a jiných modelů), PET (průhledný plast pro dotváření předmětů a ploch, které mají imitovat sklo) a další speciality jako WOOD (pro imitace dřeva), FLUORESCENT (pro objekty, které mají ve tmě světélkovat) a další.

3D pero a jeho použití

3D pero - první pokusy: čelenka a motýl

První výrobky 3D pera: čelenka a motýl

Na první pohled se zdá, že 3D pero je určenou pouze pro domácí zábavu, ale není to tak. Jakmile člověk získá tréninkem jistou zručnost, může vytvářet zmenšené modely židlí, stolů, stromů, laviček, domů a dalších objektů, které lze pracovně využít při navrhování uspořádání prostor pro eventy. Stejně tak lze 3D pera použít jako originální zábavu pro účastníky akcí, vytváření kreativních konceptů šperků, či uměleckých děl.

Jak začít? Podle návodu připravíte 3D pero k práci a… Nejprve si vyzkoušejte, jak funguje regulace rychlosti vypouštění plastu. Při rychlém módu plast tryská hrotem rychle a kroutí se do spirálek. Při nejpomalejším jste schopni táhnout rovnou čáru na podložce nebo strunu do prostoru. Pro začátečníky je nejlepší vyhledat si na internetu nebo sami nakreslit na papír šablonu. Jde o části cílového objektu (např. pravé a levé křídlo motýla a zvlášť střed). Takovou šablonu 3D perem obkreslíte a jednotlivé části pak spojíte rovněž nataveným plastem, aby vznikl 3D objekt.
Jakmile získáte zručnost, zkoušejte kreslit do prostoru bez šablony. Vždy je však potřeba začít základním ukotvením na podložce (tou může být obyčejný papír nebo speciální plastová podložka – na hladkém povrchu talíře plast nedrží a klouže). První pokusy mohou dopadnout všelijak, ale důležité je vybrat si ten správný model 3D pera, nevzdávat se a trénovat.

Na internetu naleznete řadu inspirací pro 3D pero a další jistě vymyslíte sami… Budeme rádi, když se o své zkušenosti s námi podělíte.