Přemýšlíte nad výběrem kancelářského papíru? Nevíte, který druh vybrat? Často se rozhodujete jen podle ceny a vzhledu? Vybrat kvalitní kancelářský papír není vůbec snadnou záležitostí. My vám poradíme, jak se zorientovat ve výběru toho nejlepšího kancelářského papíru.

Nejdříve bychom si měli uvědomit, že díky správnému výběru kancelářského papíru můžeme ušetřit nemalé finanční prostředky. Cena totiž ovlivňuje například kvalitu tisku, životnost a stálost tištěných dokumentů, životnost tiskárny nebo trvale udržitelný rozvoj.

OD_tiskarna3Při výběru kancelářského papíru si musíme položit hned několik otázek:

  • Jak často budeme tisknout?
  • Kolik stránek vytiskneme?
  • Na jakém typu tiskárny nejčastěji tiskneme?
  • Co tiskneme? Obrázky, fotografie nebo texty?
  • Tiskneme více barevně nebo černobíle?

Díky těmto otázkám získáme jasnější představu o tom, jaký druh kancelářského papíru budeme v našich kancelářích využívat. Informace o základních parametrech papíru nám mohou být na první pohled skryty, nicméně je najdeme na tzv. produktovém listě, v němž dodavatelé uvádějí bělost papíru, gramáž, opacitu neboli průhlednost a texturu.

Pojďme si tyto parametry představit:

Gramáž – udává poměr hmotnosti papíru na velikost 1m². Obecně lze říci, že čím těžší je gramáž, tím trvanlivější a méně propustnější je kancelářský papír. Standartní kancelářský papír má gramáž 80g/m². Při kvalitnějším barevném tisku se používají papíry o gramáži 120g/m². Kancelářský papír s gramáží 200g/m² se může pochlubit vysokou kvalitou, vhodnou pro použití v grafickém průmyslu.

Bělost – bělost kancelářského papíru je definována jako množství odráženého světla, tvořící světelné spektrum. Nejvyšší bělost zaznamenáváme u papírů odrážejících velké procento modrého světla. Naopak nižší bělost je příznačná pro papíry odrážející žluté světlo. Bělost kancelářských papírů je důležitá tam, kde záleží na kontrastu a kvalitním barevném výstupu z tiskáren. Světle šedé a krémové barvy mohou totiž změnit výsledné barevné spektrum.

Opacita – opacita neboli průhlednost udává procentuální nepropustnost světla na kancelářském papíru. Vysoká opacita značí nepropustný papír vhodný k oboustrannému a barevnému tisku. Díky takto velké opacitě lze zabránit nechtěnému prosvítání při oboustranném tisku.

Textura – o vhodnosti použití kancelářského papíru do jednotlivých typů tiskáren rozhoduje právě textura. Hladký papír se hodí pro použití v laserových tiskárnách, a to především kvůli technologii tonerových náplní. Naopak texturovaný papír využijete při tisku na inkoustových tiskárnách. Na texturovaném papíru lépe ulpí inkoust a dochází k jeho rychlejšímu zasychání.

Kancelářský papír Multicopy Original

Kancelářský papír a jeho základní dělení

Na trhu se můžeme setkat také se zjednodušeným dělením papíru na druhy A, B, C, kde typ „A“ dosahuje výjimečné kvality, je z obou stran hlazený a vhodný pro dokonalý inkoustový tisk, tisk v laserových tiskárnách a především pro barevný tisk. Typ „B“ je vhodný pro černobílý a příležitostný barevný tisk a pro velkoobjemový a oboustranný tisk. Typ „C“ lze doporučit pro jednostranný černobílý tisk.

Technologie vývoje a výroby kancelářského papíru se neustále vyvíjejí. Novinkou jsou například kancelářské papíry s neutrálním pH, jenž nežloutnou (splňují ISO 9706). Tyto papíry využijeme například k archivaci na úřadech, ve firmách, ve státní správě a samosprávě.

Věděli jste, že na každou tunu vyrobeného kancelářského papíru padnou až tři tuny vzrostlých stromů? Neustálá výroba nového papíru tak přináší i negativní dopady do našeho ekosystému. Nenechme si ničit planetu a šetřeme papírem!