Teploty stoupají nad třicítku a léto je konečně tady, jenomže většina z vás ho stejně tráví v práci. Víme, jak si zpříjemníte horké počasí a začnete se i v kanceláři cítit jako na dovolené. Toužíte si letošní pracovní letní měsíce víc užít? Máme pár tipů, jak si vykouzlíte lepší pocity než vloni.

Přepněte na venkovní dopravu                                                                                                              

Možná vás děsí pomyšlení, že se přes léto každý pracovní den cestou do kanceláře mačkáte v MHD se zpocenými a ulepenými osobami. Letní zácpy na silnicích vás také příliš netěší? Jenomže cestování do práce můžete proměnit v čistou radost – stačí, když vstanete trochu dřív a malinko změníte trasu. Nastal perfektní čas na to oprášit kolo a pokud už do práce na kole jezdíte, je ideální doba zpestřit si trasu parkem nebo ulicí, kde rostou krásné stromy. Pokud musíte jet autobusem, vystupte na nejzajímavější části trasy a jednu zastávku se projděte pěšky. Nebo, jestli můžete, nastala chvíle na cestování po vodě – třeba pražským přívozem přes Vltavu. Každé ráno se tak budete cítit jako během pobytu u moře.
A pokud už opravdu musíte jet MDH, vyzkoušejte takovou super jednoduchou pomůcku jako je skládací vějíř. Dejte na něj kapku oblíbeného parfému a udělá to zázrak.

Dejte si místo kafe zmrzlinu                                                                                                                   

Takhle propašujete léto do kanceláře, aniž by si šéf myslel, že se chcete ulít z povinností. Místo pauzy na kafe si s oblíbenými kolegy dejte nanuk. Pro zmrzlinu vyšlete toho nejproduktivnějšího z vás a chtějte ovocnou příchuť, která nejlépe navodí dovolenkovou atmosféru. Utužíte si kolektiv, občerstvíte se a ochladíte a získáte novou energii do pracovních úkolů. Když navíc omezíte kofein, vaše tělo začne lépe snášet léto a jeho horké počasí. Vyhnete se také například častému otékání nohou po celodenním sezení u stolu.

Jak si užít létoProsaďte si poradu na vzduchu

Stejně jako jste se ve škole v letních měsících možná směli učit venku na hřišti, navrhněte nadřízenému, že si uděláte meeting třeba na terase nebo na dvoře vaší budovy. Pokud se začne cukat, nadhoďte, že na čerstvém vzduchu stoupá výkonnost a osmdesát procent těch nejlepších nápadů vzniká podle britských vědců právě při neformálních setkáních v parku, v lobby nebo v odpočinkové zóně. Když teploty stoupají nad pětadvacet, strategická porada venku vám může přihrát nová řešení, jak zacházet s důležitými klienty nebo jak si udělat dobrý pracovní plán na nadcházející období.

Smiřte se s klimatizací

Určitě to znáte – jeden kolega si stěžuje na horko, druhý zase mrzne, a třetího napadne na vás otevřít okno. Podle expertů je ideální teplotou v kanceláři jednadvacet až čtyřiadvacet stupňů, minimální počet čerstvého vzduchu by měl být deset litrů na sekundu pro jednu osobu a pohyb vzduchu 0,1 – 0,5 metrů za sekundu. Obrňte se trpělivostí, jestli vám nevyhovuje klimatizace a naučte se s ní sžít. Výhodou je, že díky ní můžete obléct svetr, zatáhnout žaluzie a předstírat, že venku žádné horko není. Máte v práci jenom větrák a horko na padnutí? Zavřete okna dopoledne na východě, kde vychází slunce a naopak je otevřete na noc, aby se dovnitř dostal chladný vzduch.

Pracujte v letním oděvu

To neznamená, že máte porušit firemní dress code a vyrazit si na poradu v žabkách, tílku nad pupík a krátké vyzývavé sukni. Když už se ale letos vypravíte na nákup nového oděvu – a ten si vy určitě zasloužíte, zaměřte se na kvalitní materiály a zvolte vzdušné přírodní látky ve světlých nebo jasných odstínech. Takové oblečení vám bude příjemné, díky němu se budete cítit dobře a zlepší se prokazatelně i váš pracovní výkon. Zvolte kousky, ve kterých můžete směle po práci vyrazit i na garden party k přátelům – jen by měly u žen zakrývat citlivé partie a nebýt příliš průhledné a u mužů se vyhněte havajským potiskům. Ty jsou opravdu OUT.

Porada s kolegyUspořádejte si s kolegy piknik

Na pikniky nemusíte v létě chodit jenom o víkendech. Na oběd máte mít přibližně hodinu a pokud zrovna nehoří vaše uzávěrka a ideálně šéf tráví čas na dovolené, dopřejte si v létě klidně o půl hodiny více. Potřebujete deku, hotové jídlo a pití, přilehlý park a pár zábavných oblíbených kolegů, abyste si i v létě mohla připadat jako uprostřed drahého pobytu na riviéře. Kromě toho, že načerpáte síly na odpolední šichtu, si také utužíte vztahy se spolupracovníky, a tak omezíte stres v kanceláři. Tip: Vyfoťte se u jídla a pověste si snímky na nástěnku, aby vás hřály i v nadcházející zimě.

Ochlaďte si tělo

Práce samotná vám může přinášet hodně stresu a v letních měsících, kdy byste se nejraději viděli na jachtě v karibském přístavu, množství stresu stoupá. Měli byste proto dávat trochu víc pozor na své tělo a mysl a zajímat se o to, co pijete. Pokud pro dobrý pocit potřebujete studenou vodu protože vaše tělo se v horku snáz dehydratuje, dopřejte si ji v libovolném množství – jistě ji máte na pracovišti zdarma. Možná byste ale měli vědět, že tělo nejlépe ochladí spíš horký nápoj – třeba černý čaj jaký popíjejí během padesátistupňového horka v afrických zemích.

Obrňte se proti stresu

Když stoupá teplota a ulice i budovy jsou rozpálené horkem, klesá i vaše pracovní produktivita. Proto existuje v jižních státech i možnost siesty po obědě, kdy jsou ulice rozpálené nejvíce, a lidé se vracejí do práce navečer a žijí dlouho do noci. Možná s horkem klesá i schopnost soustředění u vašeho nadřízeného, a proto na vás může být přísnější a vyžadovat od vás větší výkon. Připravte se na konfrontaci a mějte všechny úkoly hotové včas, aby se váš šéf nemusel rozehřívat vztekem. Až odjede na dovolenou, dopřejete si další piknik s kolegy!

Přejeme vám hodně dalších skvělých nápadů a užijte si léto, jak nejlépe dovedete, ať už jste kdekoli…