Recyklace, zabydlující se zeleň a stále častěji také vybavení z čistě přírodních materiálů už s námi v kancelářských prostorech pravděpodobně zůstane natrvalo. Rozmístění zelených stěn, rostlin a jiných přírodních elementů totiž pomáhá zlepšovat kvalitu vzduchu v místnostech a zároveň povzbuzovat výkonnost a zlepšovat soustředění. Tyto prvky skrývají i další benefity.

Zelené stěny či vertikální zahrady už pravděpodobně v kancelářských komplexech viděl každý z nás. V několika posledních letech se totiž souvislé porosty, které zakrývají zdi, jsou umístěny v nice nebo volně visí ze stropu, skutečně rozmohly. Jak vlastně taková stěna může fungovat v uzavřených interiérech? Celý systém může být vybaven čidly, která ukazují, jaká část zeleně potřebuje v danou chvíli zalít. Zelené stěny se nejčastěji využívají na recepcích a v atriích pod prosklenými střechami, pokud je ale v místnostech se zelení méně přímého světla nezbytného pro růst rostlin, nemusí to nutně znamenat problém – dodatečné osvětlení mohou zajišťovat i přídatné reflektory.

Multifunkční rostliny v květináčích

Ekonovinky v kanceláři - květináče RicohOzelenění kanceláří však může mít i mnohem méně sofistikovanější podobu. Nejsnadnějším a nejefektivnějším ekologickým prvkem, kterým lze kancelářské prostory oživit, jsou na první pohled triviální rostliny v květináčích. „To ovšem nemusí znamenat, že květiny skončí jako pouhá dekorace na pracovních stolech, skříních a podlahách chodeb. Vždy se na úlohu prvků v interiéru díváme alespoň dvěma pohledy – květináče s rostlinami tedy například můžou plnit funkci přirozeného dělení pracovní a relaxační zóny. Můžeme z nich vytvořit také živoucí zástěny, které pomohou oddělit jednotlivá pracovní místa, nebo je lze zakomponovat do interiéru ve formě výrazného materiálového prvku namísto tapety. To se hodí třeba do zasedací místnosti,“ popisuje architektka Erika Doláková z firmy CAPEXUS, která se zabývá návrhy a realizacemi kancelářských interiérů.

Trendem dnešních kancelářských center je nejen zeleň v interiéru, ale čím dál častěji také terasy nebo otevřená atria poskytující slunnou zónu pro načerpání energie nebo neformální setkání. Terasy a atria přitom přímo vybízí k vysazení zakrslých dřevin nebo pěstování jiných rostlin, jež vyžadující více prostoru. Pokud byste podobným způsobem rádi zvelebili své firemní prostředí i vy, ale nechcete zbytečně platit zahradnictví, které by se o vysázení postaralo, dobrým nápadem je uspořádat ekologický firemní team-building.

Chcete ušetřit metry čtvereční? Zvažte omezení tisku

Vylepšování pracovního prostředí však není jediným krokem vpřed na cestě ke snižování dopadu činnosti firmy na své okolí. Čím dál více společností se snaží snižovat svou uhlíkovou stopu nebo spotřebu papíru. Velká část podniků dokonce zavádí zcela bezpapírovou politiku a pro vytváření a sdílení dokumentů využívá pouze cloudová řešení.

Minimalizace počtu papírových dokumentů má i mnohem prozaičtější důvod. „Ušetříte spoustu čtverečních metrů pro jinak nutné úložné prostory k uchovávání dokumentů. To je důležité především v okamžiku výběru velikosti nových prostor. Měsíčně tím uspoříte tisíce korun za pronájem,“ vysvětluje Erika Doláková.

Paralelní Polis - coworking Paper HubOriginální nábytek může být i z kartonu

Snižováním spotřeby však možnosti šetrného přístupu v oblasti designu kanceláří nekončí. I v českých interiérech, a nejen těch kancelářských, se začínají uplatňovat recyklované výrobní produkty a jejich konverze do funkčního nábytku. Na všemožné uplatnění dřevěných palet jsme si už zvykli, dokonce vznikají specializované e-shopy a studia dodávající výhradně tento typ nábytku.

K vidění jsou však naštěstí i další oživující prvky: třeba nábytek z kartonu nebo voštiny (průkopníkem v této oblasti je například Paper Hub). Na místě je pak jen otázka, zda materiál pro výrobu nevznikl specificky pro uplatnění v designovém interiéru. Pak je ekologičnost takového vybavení srovnatelná se standardním dřevěným nábytkem.

 

AUTOR: Petr Bořuta, CAPEXUS