Konečně zasloužená dovolená. Čeká vás týden nebo v lepším případě čtrnáct dní u moře (anebo kdekoliv jinde) a vy se nemůžete dočkat? Jenže každá zábava jednou skončí a vy se musíte vrátit zpátky do kanceláře. Pro někoho jde o momenty plné únavy a odříkání. My ale víme, jak si zpříjemnit hned první týden v práci. Jak si tedy návrat z dovolené užít co nejlépe?

Mnoho lidí, kteří se těší na zaslouženou dovolenou, dopředu vědí, že návrat zpátky do reality nebude žádný med. Všechny povinnosti a každodenní rutina se po dnech bezstarostného odpočinku jeví jako nesnesitelné. Jakkoliv nepříjemné se tohle všechno může zdát, s trochou plánování a péče o sebe můžete návrat z pláže do open space zvládat lépe. Máme pár tipů, jak bude vaše přistání v realitě lehčí.

Nepříjemné úkoly vyřešte před odjezdem
Čeká na vás nepříjemný meeting s problematickým klientem? Raději si ho naplánujte ještě před vaší dovolenou – uleví se vám a nebudete muset myslet na pracovní záležitosti ve chvílích volna. Máte před sebou uzávěrku? Vyjeďte k moři až po ní. Ale pozor – některé drobnější úkoly klidně smíte delegovat na kolegy. Nechte si projít hlavou, které to jsou, a nebojte se před odjezdem přesměrovat vaše e-maily na šikovnou spolupracovnici. Nemusíte úplně všechno zvládat sami.

Plánujte návrat chytře
Kupte si zájezd tak, aby vám po něm zbylo pár dní na pověstnou aklimatizaci. Nejhorší na návratu z pětihvězdového hotelu je naskočit ihned do rozjetého pracovního procesu. Vaše přivykání normálnímu režimu ale může proběhnout mnohem lépe, když máte den nebo dva na zvyknutí si k dobru. Pokud vám to okolnosti umožňují, naplánujte si návrat do práce na úterý. Vyhnete se hektickým pondělkům a před sebou budete mít pouze čtyřdenní pracovní týden. Jestliže se vám podaří naplánovat si návrat do kanceláře na úterý, vraťte se z dovolené v sobotu nebo nejpozději v neděli.

Užijte si dovolenou aktivně
Pokud jste si zvykli cvičit a pokračujete svým tempem i během dovolené, snižujete riziko úzkosti a únavy. Jestliže pokračujete také po návratu z prázdnin, vaše tělo pocítí jakousi fyzickou stabilitu. Pohyb zvyšuje produkci endorfinů, což vám také napomůže proti pocitům deprese a bezmoci. Zabalte si s sebou do kufru boty na běhání, oblečení do hotelové posilovny nebo plavky. Možná se toužíte jenom válet, ale vaše aktivita se vám vyplatí.

dovolená aneb jak přežít návrat do práceZjistěte si, co po odpočinku očekávat
Pro mnoho lidí představuje největší stres z návratu z dovolené hlavně fakt, že nevíte, co se mezitím v kanceláři odehrávalo. Tenhle nepříjemný pocit zneškodníte, když den dva před nástupem zpátky do práce kontaktujete oblíbeného kolegu, aby vás zasvětil do změn, které během vaší nepřítomnosti proběhly. Váš spolupracovník vám povypráví, co se tam na bitevním poli mezitím odehrálo, takže nepřijdete zpátky do open spacu jako úplný marťan. Pozor – i když je dobré zůstat v kontaktu s kolegy, neměli byste se celou dovolenou stresovat, co se asi děje zrovna v práci. Kontaktujte je až těsně před návratem – tak si skvěle odpočinete na pláži a zároveň získáte rychlý přehled o změnách v kanceláři.

Dorazte na pracoviště dřív
Pokud se chcete první den v práci cítit co nejlépe, objevte se v kanceláři klidně o hodinu dřív než ostatní. Přichystejte si kávu a začtěte se do příchozí pošty. Jestliže čekáte záplavu e-mailů, je lepší, když se o jejich existenci dozvíte dřív, než dorazí kolegové zvědaví na vyprávění, jak jste se měl. Jste s lidmi z týmu přátelé? Určitě pro ně máte malé pohoštění z vašich cest. V klidu si ho přichystejte a pak se pusťte do nezbytné práce. Tip: Během poledne se jděte projít a pusťte si do sluchátek melodie z vaší dovolené.

Žádné schůzky první den!
Neplánujte si do diáře žádné pracovní mítinky mimo kancelář hned na první den v práci. Čeká vás moře nepřečtených e-mailů, nutná administrativa a vítání se s kolegy v týmu, a to vás hodně vyčerpá. Přidat k tomu ještě důležitou pracovní schůzku a cestu na ni vám přinese více stresu než užitku. Tip: Naproti tomu krátký večerní drink s milým přítelem nebo nenáročná večeře s kamarádem, který vás dokáže rozesmát a nebude si vaše zívání po náročném letu vykládat hned špatně, vás skvěle osvěží.

Přivezte si suvenýr
Pokud už předem tušíte, že se po větším výletu těžko zařadíte zpátky do pracovní rutiny, pořízení pěkného suvenýru vám tuhle změnu udělá trošku snazší. Připomene vám, kolik jste si užili zábavy a studie expertů potvrzují, že představa pěkných chvilek stačí, abyste lépe překonali stres a úzkosti z návratu po dovolené. Jestliže máte kancelář, dejte si na stůl nebo na zeď pár fotografií z výletu. Přivézt si můžete třeba i kamínek nebo malou sošku či kalendář s fotkami z vaší dovolené.
Pokud nemáte vlastní stůl, přivezte si zpátky domů něco, co můžete nosit. I když dodržujete přísný dress code v kanceláři, malý náramek nebo náhrdelník, který vám připomene hezké chvilky, vám jistě projde.

Plánujte hned další dovolenou
Když máte v merku hned další výlet, na který se můžete těšit, i když za delší dobu, návrat do práce vás nebude tolik bolet. Možná vás trošku deptá zasednout zpátky v kanceláři ke stolu, ale vědomí, že máte před sebou další dobrodružství, vás osvěží. Pokud je to možné, objednejte si u šéfa volno ihned. Už ten samotný akt vás ujistí, že budete mít zase brzy dovolenou. Až vás zase práce začne ubíjet, myslete na zábavu, kterou si užijete na vašem dalším výletě. Ve volném čase klidně brouzdejte po webu a hledejte, co podniknete – ale ne v pracovní době, to byste se mohli dostat do průšvihu.