Foto: Zdroj – Gopas

Každá monitor se dříve či později zašpiní. Nejde pouze o prach, ale i další skvrny, které vám snižují kvalitní obraz. Stačí kýchnout, zakašlat, dotknout se a váš LCD monitor nebo displej notebooku či tabletu pokrývají za čas různé fleky, skvrny a otisky. Jednou za čas byste proto měli přistoupit k údržbě a pustit se do čistění monitoru.

Nevhodné čistění monitoru může povrch poškodit

Monitor sice nebývá na první pohled tak špinavý nebo plný bakterií jako klávesnice, které je třeba čistit častěji, ale také na něj nesmíme zapomínat. Údržbu monitoru můžeme rozdělit na dvě části. Tou první jsou plastové evt. kovové části (rám a podnož) a tou druhou je displej. Plastové rámy jsou relativně odolné a nevyžadují speciální péči, kdežto na vlastní plochu monitoru buďte opatrní. Je dobré si uvědomit, jaký typ resp. povrch monitoru máte. Současné ploché LCD monitory a notebooky mají jiný povrch než staré hluboké CRT monitory a nelze na jejich čistění zvolit stejné metody. Mohli byste je totiž nenávratně poškodit. Zničili byste tak polarizátor a protiodrazovou vrstvu na povrchu monitoru.

TIPY NA SPECIÁLNÍ ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY NA ELEKTRONIKU…

Co si na čistění monitoru připravit?

 • Vysavač (s regulací intenzity sání menší ruční vysavač)
 • Hadřík/utěrku z mikrovlákna
 • Teplou vodu
 • Prostředek a mytí nádobí
 • Suchý papírový ubrousek či kapesník
 • Speciální přípravek na monitory

Pravidla pro čistění plastových povrchů:

 • Nepoužívejte žádné prostředky obsahující alkohol.
 • Netlačte bodově na povrch displeje, poškodíte tím zobrazovací body.
 • Čistění monitoru provádějte pouze při vypnutém a vychladlém přístroji. Po samotném vypnutí přístroje ještě chvíli vyčkejte, než elektronika vychladne (na zahřátém povrchu zůstávají šmouhy).
 • Silnější vrstvu prachu z žebrování nebo prolisů u integrovaných reproduktorů odstraňte nejprve opatrně vysavačem (výkon na minimum).
 • Přidejte do vody přípravek na nádobí, namočte hadřík z mikrovlákna a pořádně ho vyždímejte. Navlhčeným hadříkem odstraníte z plastů prach i případné skvrny.
 • Voda z hadříku nesmí kapat, aby nezatekla do elektroniky mezi plasty.
 • Po umytí přetřete plochu suchým ubrouskem, aby nezůstaly šedé šmouhy a pruhy.

Čistý monitor = skvělý obraz.Čistění displeje monitoru

Vzhledem k tomu, že plochu monitoru netvoří běžné plasty, i k jejímu čistění musíte použít speciální přípravky, které neobsahují alkohol. Prostředků na trhu je hned několik typů.

Nejpohodlnější jsou speciální ubrousky napuštěné chemickými přípravky s antistatickými účinky. Jsou cenově příznivé, jen musíte dávat pozor, abyste nádobu s ubrousky okamžitě pevně uzavírali, jinak vlhčící látka vyschne a jejich účinek se ztratí. A hlavně – jednou použitý ubrousek ihned vyhoďte, nesmí se používat opakovaně. Obsahuje prach, který se znovu rozvíří a může poškrábat čištěný povrch.
Další variantou je gelový čistič na monitory nebo přípravky ve spreji s aplikační houbičkou (může být prakticky jakákoli). Zaberou méně místa a jen tak nevyschnou. Inspiraci na prostředky pro čistění monitoru naleznete například zde…
Výhodou těchto metod je, že chemické látky vás při čistění monitoru zbaví nejen prachu, ale i otisků a případných dalších skvrn. Současně s displejem můžete těmito přípravky čistit i okolní plasty. Nevýhodou je snad pouze ekologické hledisko.

Pokud fandíte ekologii nebo nemáte zrovna po ruce ty správné ubrousky či spreje na čistění monitorů, pak si rozhodně pořiďte KVALITNÍ utěrku z mikrovlákna. Prvním poznávacím znakem je zubatě zastřižený okraj a velmi jemnou – okem téměř nepostřehnutelnou – strukturu. Oproti tomu ty nevhodné mají obvykle obroubený zašitý okraj a hrubší strukturu (viz. úvodní foto). Ubrousky z mikrovlákna milují nejen fotografové na čistění optiky, ale hodí se na čistění brýlí, televizoru a dalších věcí v domácnosti.
Pokud je hadřík z mikrovlákna opravdu kvalitní, je tak jemný, že dokáže sám odstranit mastnotu. Je potřeba ho mírně navlhčit čistou vodou a potom stačí důkladně přetřít povrch. Hadřík vydrží i několik let, jen ho musíte správně vyprat, aby v něm nezůstával prach a další nečistoty z předešlého čistění. Další výhodou je, že ho můžete bez obav použít na čistění jakéhokoli typu monitoru.

Čemu se při čistění vyhnout?

Pokud chcete, aby vám monitor či displej notebooku a tabletu vydržel co nejdéle a nestal se zakrátko součástí (cenného) elektroodpadu, zapomeňte na domácí kutilství. Známe případy, kdy dámy vytáhly na čistění displeje vatové tampony a Alpu, pánové zase líh a toaletní papír. To všechno jsou naprosto nevhodné metody, které povrch mohou naleptat či poškrábat. Takže pro příště už budete vědět díky portálu Kancelář snů, jak monitor vyčistit správně.