V trendu moderních kancelářských interiérů firem se stále častěji objevuje fenomén relaxačních prostor, kde si mohou zaměstnanci osvěžit na chvíli mysl, aby posléze opět sršeli produktivitou. Podobný benefit se vám také vyplatí, protože s sebou přináší větší loajalitu podřízených a také vyšší efektivitu práce. Jak tedy vytvořit pohodlné a účinné relaxační čili chill out zóny?

V posledních letech se stalo samozřejmostí, že pracovníci nesedí osm hodin denně přilepení k obrazovce počítače, ale svůj čas s kolegy během pracovního dne tráví i při takzvaných neformálních setkáváních, třeba u kulečníkového stolu, kde však také hovoří o práci a mimo jiné si třeba také utužují vztahy v týmu. Jak potvrdili vědci, osmdesát procent nových podnětů a nejlepších nápadů vzniká právě na neformálním setkání mezi pracovníky – proto se tak často brainstormingové porady konají právě v chill out zónách. Mít pravidelné přestávky, při nichž vstanete od počítače, mimochodem podporuje zdraví. Jak tedy odpočinkové prostory zařídit co nejlépe?

chill out zóna MicrosoftVytvořte si individuální styl
V kancelářích firem jako je Google, Microsoft nebo Facebook už několik let naleznete klidně i horolezeckou stěnu nebo místo, kde zaměstnanci mohou hrát videohry či dokonce grilovat na zelené zahradě na střeše nebo spát ve sleeping boxech. Nejlepší na tvorbě konkrétní odpočinkové zóny je fakt, že se může zcela odlišit od open space, kde vaši lidé sedí a pracují. Je možné popustit uzdu fantazii a kreativitě. Klíčem k úspěchu je vytvořit chill out zóny na míru zaměstnancům, aby se v nich cítili pohodlně a kvalitně si odpočali a načerpali nové nápady. Máte tým mladých programátorů, vášnivých sportovců ve středním věku nebo spíš ženský kolektiv, který tvoří maminky na mateřské? Odpočinkové místo by mělo odrážet firemní kulturu a hodnoty a stejně tak vyhovovat zálibám a životnímu stylu zaměstnanců.

Najděte nejvhodnější způsoby sezení
Čím více typů sezení do relaxační zóny pořídíte, tím lépe si mohou zaměstnanci vybrat ten, který jim vyhovuje nejvíce. Někdo si přeje usednout spíše k baru, aby se cítil jako na příjemné kávě se známým, jiný ocení pohodlí sedacího vaku typu Fatboy. Už samotný fakt, že vaši lidé na chvíli vstanou od obrazovky počítače, posílí jejich výkonnost. Mnoho zaměstnanců dostává klíčový nápad třeba během obyčejné cesty na toaletu.

Videorozhovor se zástupcem SAPVyužijte klidně i zasedačku
Ve firmách jako je třeba Expedia, která získala v soutěži Zasedačka roku speciální cenu poroty, mají tematicky zaměřené a velmi neformální zasedací místnosti (třeba podle různých světových zemí a meeting roomy obsahují suvenýry a dekor té konkrétní zeměpisné oblasti), které také mohou posloužit pro nezávazný rozhovor. Když chcete zasedací místnost použít jako chill out zónu, zařiďte ji tak, aby mohla sloužit pro dvojí využití. Zvolte flexibilní nábytek, který snadno přemístíte. Jestliže zrovna neprobíhá důležitá schůzka, kolegové mohou zasedačku využít pro sebe a třeba si promítnout fotky z dovolených.

Obsaďte střechu
V nejnovějších kancelářských projektech jako je FIVE na Smíchově nebo kanceláře firmy STRV v Karlíně architekti samozřejmě počítají s tím, že každý zaměstnanec bude mít přístup na atraktivní terasu na střeše, odkud také může pracovat a setkávat se zde s ostatními. Zde se může nacházet třeba i vířivka (jako v STRV) nebo třeba zahrada s bylinkami, ovocnými keříky či mini písečná pláž. Inspirujte se a už při výběru kanceláří se zajímejte o to, zda a jak bude možné zelenou střechu využívat.

Myslete na příjemnou atmosféru
Nemusíte za každou cenu vytvářet extravagantní prostředí, někdy méně znamená více. Pokud máte malou kancelář bez možnosti další expanze, někdy postačí pár chytrých nápadů. Můžete třeba pořídit automat na nápoje nebo rovnou vybudovat mini čajovnu, kde si můžou vaši lidé chvíli oddechnout a probrat práci i soukromí. I malé vylepšení zapůsobí na tým velmi příjemně. Pozitivní naladění vykouzlí i pár zelených rostlin navíc nebo míče či vaky na občasné sezení u počítače.

Zdůrazněte, že se nechcete flákat
V některých společnostech mají manažeři na svých monitorech post-ity, které jim připomínají, že by se měli na chvíli ukázat v relaxační zóně – to, aby se tam neostýchali chodit i řadoví zaměstnanci. Pořád leckde panuje přesvědčení, že by se pracovníci neměli poflakovat, protože to vypadá, jako že nic nedělají. Jak zdůrazníte, že v chill out zóně to hýří nápady? Zkuste do ní zabudovat třeba chytrou zeď nebo pár tabulí, kam si lidé při brainstormingu můžou zapisovat svoje nápady a postřehy.

Nezapomeňte na sportovce
Pokud máte možnost, pronajměte si zařízenou kancelář i s plně vybaveným fitness centrem, nebo třeba s pingpongovými stoly, kde si skvěle odpočine mnoho zaměstnanců. Máte zatím jen malou kancelář? Co třeba vyzkoušet podložky na jógu, kterou si mohou zacvičit vaši lidé klidně kdykoliv během dne? Protažení alespoň jednou za hodinu působí mimochodem velmi blahodárně. Tip: Neholdují vaši manažeři sportu, ale rádi chodí na kuřáckou pauzu, kde řeší ty nejdůležitější obchodní záležitosti? Pořiďte jim designový koš na jejich nedopalky cigaret.

Nerušte pracující kolegy
Možná chcete grilovat na terase firmy nebo hrát fotbálek umístěný vedle oddělení telemarketingu, nicméně dejte si vždy pozor, abyste svým aktivním odpočinkem nevyrušovali ostatní kolegy. Proto například moderní prostory open space využívají takzvané telefonní budky, kde si můžete v klidu zatelefonovat svým přátelům nebo rodině, aniž byste působili hluk svému okolí.