V České republice funguje od roku 2009 zhruba šedesát coworkingových center. Přestože tedy nejde o úplnou novinku na pracovním poli, panuje o těchto chytrých podnicích mnoho mýtů. Přinášíme vám některé z nich.

Mýty o coworkingu

1. mýtus: Coworkingové centrum je něco jako sdílená kancelář

Omyl. Podobnost spočívá pouze v tom, že coworking i sdílená kancelář disponují kancelářským vybavením jako je wifi, kopírka, stůl, židle, kuchyňka a další. Coworkingové centrum se však od sdílené kanceláře liší tím, že každý z členů pracuje pro jinou společnost a je aktivní na jiném projektu. Setkávají se zde odborníci z různých profesí a s jiným zaměřením – v coworkingu třeba náhodně natrefíte na někoho, kdo vám pomůže vytvořit nové webové stránky nebo naopak jen tak zadarmo dá tip na skvělou účetní. Coworkingová studia navíc podporují spolupráci a snaží se budovat komunitu lidí, kteří spolu tráví čas nejen při práci, ale i ve volném čase – kromě workshopů se zde pořádají třeba oslavy nebo sportovní akce.

Sdílená kancelář nabízí svým uživatelům pouze pracovní prostor, v němž se mohou věnovat náplni své práce. Coworkingové centrum posouvá tuto službu dále a nabízí nejen benefity sdílené kanceláře, ale také podporu v podnikání, například cílené propojování uživatelů, nové příležitosti k rozvoji, kontakty a vzdělání,“ podotýká manažer coworkingového centra IN-SPIRO v pražských Holešovicích Patrik Neumeister.

život v coworkingu2. mýtus: Coworkingové centrum je určeno hlavně pro startupy a freelancery

Ano, je sice pravda, že většina webových designerů, programátorů nebo freelancerů využívá coworkingová centra (až čtyřiapadesát procent členů pracuje na volné noze), ale dvacet procent členů tvoří podnikatelé, kteří zaměstnávají jiné osoby. Coworking je sice vhodný pro malé společnosti o cca pěti zaměstnancích, ale z výzkumu Regus and Unwired 2011 vyšlo najevo, že více než šedesát procent velkých firem také hledá pro své zaměstnance místo v coworkingovém centru, protože je to pro ně nejen ekonomicky výhodné, ale je to navíc přínosné i pro samotného zaměstnance.

„Také v České republice se pomalu rozvíjí trend, že kromě freelancerů, startupů a malých firem se o práci v coworkingovém centru zajímají samotní zaměstnanci, jejichž zaměstnavatel například nemá pobočku v Praze, ale chce jim nabídnout vhodné prostředí pro práci,“ doplňuje Patrik Neumeister.

3. mýtus: Coworking funguje hlavně ve velkých městech

Není pravda. Komunita podnikatelů se rýsuje i v okrajových oblastech, protože i v malých městech žijí lidé, kteří potřebují pracovat a zároveň udržovat bohaté sociální vazby. Dále díky neustálému připojení k internetu nemusí každodenně opouštět své město. V neposlední řadě se ukazuje, že v menších městech je užší spolupráce dokonce výhodnější. Méně anonymní prostředí totiž pomáhá projektům, aby se rychleji dostaly k těm správným lidem, a zároveň zde hraje velkou roli pocit sounáležitosti a chuť vzájemně si pomáhat.

4. mýtus: V coworkingových centrech je hluk a člověk se v nich nemůže pořádně soustředit

V praxi se ukazuje, že pokud některý z členů potřebuje absolutní ticho, používá sluchátka. V případě, že chce uskutečnit soukromý hovor nebo se plně soustředit, odchází do zasedací místnosti, speciální telefonní budky či jiných prostor centra. Z posledních výzkumů vyplývá, že kancelářský šum někteří členové dokonce vítají, protože se mohou účastnit inspirativní debaty nebo pomoci někomu, kdo právě řeší problém, kterým se oni sami zabývali před nedávnem.

mýty o coworkingu„IN-SPIRO je díky své velikosti a počtu členů stále tichým místem bez nutnosti zavádění různých opatření. V případě nutnosti je zde možnost si zakoupit špunty do uší. Pro telefonáty a týmové porady slouží speciální prostory, které jsou oddělené od prostor pracovních,“ dodává Patrik Neumeister.

5. mýtus: Coworkingové centrum je jen pro „kancelářské krysy“

Kdepak. Vzniká mnoho coworkingů, v nichž najdete jen připojení na wifi a jinak nic moc víc. Členové totiž nepotřebují pracovní stůl a židli, ale pojistky, zásuvky, nářadí a velký prostor pro testování vlastních prototypů nebo opravu přístrojů. Výhodou těchto center je nabídka kvalitního zázemí, které žádná garáž jen tak neposkytne. Členové centra zároveň využívají všechny výhody coworkingu. V Praze takto funguje například Hodinová dílna.

„Coworkingová centra typu IN-SPIRO slouží pro podnikatele vyhledávající převážně příjemné pracovní prostory s možností získání nových kontaktů a částečnou podporou ve formě cíleného propojování s dalšími podnikateli. Naproti tomu třeba inkubátory slouží primárně pro nabídku podpory začínajícím firmám ve formě investic, poradenství a mentoringu. Každý subjekt tedy uspokojuje svůj cílový segment,“ doplňuje Patrik Neumeister.

6. mýtus: Členové coworkingového centra spolu musí spolupracovat

Nemusí. Tím, že si předplatíte členství v coworkingu, automaticky nevzniká vaše členství ve skupině, která se tam tvoří nebo je již vytvořena. Vše záleží na každém členovi, kdy, s kým a na čem chce spolupracovat, stejně jako vždy má možnost kdykoliv skupinu opustit. Coworking je hlavně o svobodě a možnosti řídit si svůj pracovní čas.

Jaké mýty o coworkingu jste slyšeli vy?